Menu
StudentMag
Studentský život

Proč jsou dámské softshellové bundy tak funkční? Máme pro vás odpověď!

O oblečení ze softshellu jste již jistě slyšeli. Proč je ale tak oblíbené? A je vůbec vhodné na běžné nošení? Odpovědi najdete v tomto článku.

Co je softshell?

Abychom pochopili, jak softshellové bundy fungují, musíme prvně ujasnit pár pojmů.

Softshell je funkční vícevrstvý materiál, ze kterého se v posledních několika letech vyrábí oblečení. A to nejen bundy, ale i kalhoty a dokonce i boty. Materiál se těší hned několika skvělým vlastnostem. Mezi ty nejdůležitější patří prodyšnost, větruvzdornost, nepromokavost a mechanická odolnost.

Softshellovou bundu si zamilujete

Bundy ze softshellu jsou naprosto ideální právě pro dny, kdy horko přes den střídá téměř mráz zrána či večera. Díky jeho skvělým vlastnostem vás totiž neofoukne, ani když se zpotíte. Spodní vrstva totiž odvádí pot od těla, zatímco ta vrchní brání profouknutí či promoknutí.  

Softshellové bundy jsou velmi oblíbené u sportovců a milovníků turistiky. Díky moderním designům a barevným provedením se však hodí i do města a na běžné nošení, například do zaměstnání, na schůzku či do kina.

Proč je softshell tak skvělý?

Za své skvělé a vyhledávané vlastnosti vděčí samozřejmě svému složení. 

Vnitřní vrstva oblečení má zajišťovat především pohodlí. Odvádí pot a hřeje. U méně teplých bund je tvořena pleteninou neboli jersey. Koupíte-li si teplejší bundu, bude tuto spodní vrstvu tvořit fleece, případně microfleece.

Vnější vrstva má za úkol izolovat a chránit před nepřízní počasí. Nejen, že je větruvzdorná, ale také vodoodpudivá. Takže pokud v této bundě zmoknete nebo vás zastihne sníh, kapky deště i sněhové vločky po této vrstvě stečou pryč a k vašemu tělu pod bundou se nedostanou. 

Mezi těmito dvěma vrstvami se může, ale také nemusí nacházet membrána. Ta poskytuje větší odolnost vůči větru a vlhku. Nicméně bunda s membránou je mnohem méně prodyšná než bunda bez membrány. 

Softshellová bunda bez membrány je tedy prodyšná, lehká a hodně elastická. Ochranu proti dešti zajišťuje vnější vrstva a impregnace.

Jak jsme již zmínili, i softshellová bunda může vypadat skvěle a může být vhodná i pro běžné nošení. Tu pravou bundu si můžete vybrat na https://www.bolf.cz/cze_m_Damska-moda_Damske-bundy_Softshellove-bundy-13244.html. 

O softshellovou bundu je třeba se dobře starat

Aby si softshell zachoval své skvělé vlastnosti, je také třeba se o něj správně starat. Stejně jako veškeré ostatní funkční oblečení si totiž vyžaduje speciální zacházení.

Především se řiďte tím, co říkají informace na štítku bundy. Pokud štítek k dispozici nemáte, existuje pár obecných postupů pro péči o funkční oblečení. 

Hlavní je prát tuto bundu ve vodě o maximální teplotě 30 °C, a to ideálně ve speciálním pracím prostředku určeném přímo pro softshell, nebo alespoň pro funkční oblečení obecně. Dávejte pozor, aby se k vaší bundě nedostala aviváž. Ta totiž ničí vlákna jakémukoliv funkčnímu oblečení. Softshellová bunda nesmí ani do sušičky. Jediný vhodný způsob sušení je nechat ji uschnout volně.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Proč jsou dámské softshellové bundy tak funkční? Máme pro vás odpověď!