Menu
StudentMag
Studentský život

Proč je pití kávy zdravé a jaké dárky potěší každého kávomila

Kolem kávy se hromadí spousta pověr a fám. Co je na nich pravdy a proč je pití kávy dobré pro vaše zdraví? A kolik šálků denně je tak akorát? Pojďme se společně podívat na kávu zblízka. Potěšíme zejména ty, kteří si bez kávy neumí představit den a dáme vám i několik tipů na skvělé dárky pro milovníky kávy.

Káva jako rituál

Milujete kávu s mlékem, samotnou nebo s cukrem? Pro mnoho z nás je pití kávy rituálem, který si vychutnáváme buď sami nebo s kamarády. Pokud jste kávomil nebo je kávomil někdo z vašeho okolí, jsou dárky spojené s kávou vždy skvělým dárkem, a hlavně sázkou na jistotu. Kávové dárkové sady či přístroje na přípravu kávy patří mezi ty nejlepší vánoční dárky pro kamarádku, maminku i babičku.

Pokud vás trápí nízký tlak, káva vám pomůže

Lidem, kteří trpí nízkým krevním tlakem a často je jim slabo a motá se jim hlava, je často doporučována konzumace kávy. Ačkoliv nízký krevní tlak vám pomůže zvýšit i sklenice obyčejné vody, káva je přeci jen o něco lahodnější. Až vám tedy bude příště slabo a budete vědět, že váš tlak dosahuje nebezpečně nízkých hodnot, připravte si hrnek lahodné kávy.

Doplnění antioxidantů a blahodárné účinky kávy na srdce

Další výhodou kávy je to, že je plná antioxidantů a je prospěšná i pro váš kardiovaskulární systém. Podle studií pomáhá pravidelná konzumace kávy snižovat riziko výskytu cukrovky 2. typu. To ovšem platí v případě, že si kávu nesladíte. A pokud chcete zabránit výskytu Alzheimerovy choroby, tak se ukázalo, že právě káva je skvělým prostředkem.

Doplňky k přípravě kávy potěší každého milovníka kafe

Pokud při výběru nejenom vánočních dárků váháte a káva není váš obor, prozkoumejte například velký test kávomlýnků a nechte si poradit i při výběru té nejlepší zrnkové kávy. A nemějte strach. Pití kávy je sice návykové, ale rozhodně ne nezdravé. Tím, že někoho obdarujete kávou mu vlastně prokazujete službu.

Kolik šálků denně je tak akorát

Každý máme jinou míru tolerance a každé tělo reaguje na kofein jinak. Někteří jedinci si nemohou dopřát kávu po páté hodině večerní, protože by pak nemohli usnout. Naopak jiní si klidně i před spaním připraví hrnek silné kávy a poté bez problémů usnou. A ačkoliv není káva doporučována v těhotenství, budoucí maminky mohou zvolit kávu bezkofeinovou nebo si dopřávat maximálně jeden hrnek kvalitní kávy denně.

Nicméně co se týče počtu hrnků kávy za den pro běžné lidi, je doporučováno nepřekračovat množství pěti kvalitních šálků espresa. V potaz ale musíte brát i reakce svého těla na kofein a tomu přizpůsobit váš denní příjem kávy. Ovšem není káva jak káva.

Pití kávy

Zdroj: Shutterstock

Proč nepodceňovat přípravu kávy

Kvalitní kávou se rozumí ta, připravená z kvalitních kávových zrn, která jsou následně přetvořena v šálek výtečné kávy pomocí profesionálního kávovaru, french pressu, moka konvičky a jiných přístrojů. Instantní káva, kterou zalijete vodou má s kávou pramálo společného. A rozhodně se o ní nedá tvrdit, že má na vaše zdraví nějaký blahodárný vliv. A při přípravě kávy je důležitá i voda.

Pokud se v oblasti, ve které bydlíte, nachází voda s vysokým obsahem kovů a chloru, rozhodně není od věci pořídit si filtr na vodu, a tím výslednou kávu posunout na zcela novou úroveň. Přestože by se mohlo zdát, že voda nemá na výslednou chuť nápoje tak zásadní vliv, opak je pravdou.

Ať už bez kávy nevydržíte ani jeden den nebo se jí naopak vyhýbáte, káva má spoustu blahodárných účinků na tělo i na duši. Jestliže se ve vašem okolí vyskytuje někdo, kdo kávu bezmezně miluje a bez ranního hrnku kafe si neumí představit den, obdarujte ho předměty, které jsou s kávou spojené a garantujeme vám, že mu uděláte radost.

Ohodnoťte tento článek:
1
Právě čtete

Proč je pití kávy zdravé a jaké dárky potěší každého kávomila