Menu
StudentMag
Studentské finance

Proč by měl student zvážit pojištění odpovědnosti

Studenti patří ke specifické části populace. Na jednu stranu za sebe mají po dovršení plnoletosti plnou odpovědnost a mají stejná práva jako každý jiný dospělý občan, zároveň ale mnohdy mají jen malé, nebo dokonce nulové příjmy a jsou živeni rodiči. Není pak divu, že kvůli omezenému rozpočtu šetří na spoustě položek. Proč by si ale i student s napjatým rozpočtem měl sjednat pojištění odpovědnosti?

Studentů se rizika netýkají? Naopak!

V lepším případě ještě studenti nemají potřebný rozhled a o produktech, jako je pojištění odpovědnosti, vlastně ještě ani nevědí. V horším případě už o existenci podobných pojistných produktů vědí, ale cíleně je sjednané nemají.

I student se přitom může dostat do životních situací, kdy způsobí třetí straně zcela neúmyslně škodu. Ta přitom může dosahovat i mnohamilionových částek. Vůbec přitom neplatí, že pokud student nevlastní nemovitost ani automobil, tak nikomu škodu způsobit nemůže.

Představte si například situaci, kdy student vyrazí s partou přátel na lyže. Při jedné z jízd způsobí nehodu a zranění dalšího lyžaře, který musí následně být letecky transportován do nemocnice. Může se stát, že minimálně část výloh bude vymáhána po viníkovi nehody.

Pojištění odpovědnosti studenta podobných výdajů ušetří, budou proplaceny pojišťovnou.

Také za pronajatou nemovitost máte odpovědnost

Žijete s dalšími studenty ve sdíleném bytě? Možná vás překvapí, že i za škody, které způsobíte z titulu pronájmu majetku, nesete odpovědnost. Stačí, když necháte přetéct vanu nebo prostě nějakým způsobem vytopíte sousedy v bytě pod vámi. Škoda může dosáhnout až desítek i stovek tisíc korun. Máte-li „pojistku na blbost“, jak se také někdy pojištění odpovědnosti lidově přezdívá, způsobenou škodu pokryje pojistné plnění z vaší pojišťovny.

Pozor na domácí mazlíčky

I studenti mají často domácí mazlíčky, psi nejsou výjimkou. I pes přitom může způsobit škodu, za kterou má jeho majitel odpovědnost. Pes může zničit sousedův majetek, zboží v obchodě, nebo v nejhorším případě někoho napadnout. Finanční náhradu způsobené škody vám může pojištění odpovědnosti pomoci uhradit a uchránit tak napjatý studentský rozpočet od velkých ztrát.

Při promoci zničíte zapůjčený oblek

Život je nejen ve studentském věku plný nečekaných nástrah. Pojištění odpovědnosti je tu od toho, aby vám pomohlo je řešit. Půjčili jste si pánský oblek či dámské šaty na promoci, ples nebo třeba svatbu? Jestliže oděv z nějakého důvodu zničíte, škodu můžete uhradit ze svého pojištění odpovědnosti. Podobně to může fungovat se škodou spáchanou v pronajaté chatě, v hotelu nebo třeba při studijním pobytu v zahraničí. Máte-li v rámci svého studia také studijní praxi, z titulu pojištění odpovědnosti můžete uhradit škodu způsobenou při výkonu praxe.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Proč by měl student zvážit pojištění odpovědnosti