Menu
StudentMag
Studentské finance

Přivydělejte si pomocí druhým

Markéta Pešková

Markéta Pešková

18. 5. 2017

Hledáte způsob, jak pomoci druhým, udělat dobrou věc a zároveň si trochu přivydělat? Darujte krevní plazmu. Je to snadné a bezpečné, odběr je spojený s řadou užitečných služeb od WI-FI připojení, kávy či jiných nápojů, časopisů po parkování zdarma. A třešničkou na dortu je finanční bonus ve výši až 500* Kč jako náhrada finančních nákladů spojených s odběrem.

Co je to vlastně krevní plasma?

Krevní plasma je tekutá část krve, tvoří asi 55 % jejího objemu (zbytek představují červené a bílé krvinky a také krevní destičky). Plasma obsahuje přes 120 různých proteinů. Po darování dochází u zdravého jedince k její rychlé obnově. Plasmu, podobně jako krev, nelze vyrobit synteticky, získává se procesem zvaným plazmaferéza, kdy se z krve odděluje pouze tekutá plasma a zbytek je dárci vrácen zpět.

Pro koho je krevní plasma určená?

Krevní plasma je nenahraditelná pro výrobu životně důležitých léčiv. Tato léčiva pomáhají k udržení krevního objemu a používají se například při poruchách imunitního systému. Zajišťují lepší srážlivost krve při krevních onemocněních, používají se při léčbě popálenin a mnoho dalšího.

Jak darovat?

Darovat je snadné. Dárcem se může stát každý ve věku 18 – 60 let a v dobrém zdravotním stavu. Nejprve projdete registrací a základní zdravotní prohlídkou, vyplníte vstupní dotazník a za týden můžete jít na samotný odběr, který zpravidla trvá 45 minut. Při odběru plasmy se vám krev průběžně vrací zpátky do oběhu, takže se nebudete cítit tak zesláblí, jako při klasickém odběru plné krve. Během darování plasmy si můžete v klidu číst, surfovat na webu nebo se koukat na televizi. Náhrada finančních nákladů spojených s odběrem je vždy ve výši až 500* Kč.

Darování krevní plasmy

Co je dobré ještě vědět?

Nejdůležitější je v den darování plasmy (ještě lépe i den před tím) vypít dostatek tekutin (nemyslíme alkohol ani kávu) a k jídlu zvolit spíše lehčí pokrmy. V den odběru také příliš nesportujte, rozhodně nechoďte před či po zaběhnutí maratonu. Pokud se cítíte nachlazení, tak svůj odběr raději přesuňte na jindy.

Darování krevní plasmy je skvělou alternativou, jak pomoci dobré věci a ještě si přitom trochu vydělat. 500 Kč za hodinu je docela v pohodě, ne?

Krevní plasmu můžete darovat v Dárcovských centrech Chodov a Černý most. Centra se nachází přímo v obchodních centrech a jsou tak dobře dostupná. V těchto centrech navíc od začátku března běží kampaň „Souboj na krev“, která má za cíl podpořit darování krevní plazmy a zároveň informovat širokou veřejnost o tom, že darování je velmi potřebná a úžasná věc.

S tím dárcovským centrům pomáhají ambasadoři akce, které tvoří slečny z Miss Face, kluci z hudební skupiny UDG a veslaři Dukly Praha.

Pokud byste se chtěli zapojit do akce „Souboj na krev“, stačí se před odběrem nechat od sestřičky na recepci zařadit do jednoho z týmů a pomáhat jim vyhrát!

Nejenže darováním plasmy pomáháte, ale pokud do konce akce, tj. do 30.6. darujete alespoň 4x, budete zařazeni do slosování o zajímavé ceny, které věnovali ambasadoři a sponzoři soutěže.

Darování krevní plasmy

*Dle ustanovení §32 odst. 2 zákona 373/2011 Sb. o specifických zdravotních službách, podle kterého za krev odebranou pro výrobu krevních derivátů a pro použití u člověka podle jiných právních předpisů a za její odběr nevzniká osobě, které byla krev odebrána, nárok na finanční ani jinou náhradu, s výjimkou účelně, hospodárně a prokazatelně vynaložených výdajů spojených s odběrem její krve, o které tato osoba požádá a to celkem do maximální výše 5% minimální mzdy.

Ohodnoťte tento článek:
4
Právě čtete

Přivydělejte si pomocí druhým