Menu
StudentMag
Studium

Přinášíme 8 rad, jak nepropadnout depresi během studia. Učte se a spěte

Redakce

Redakce

21. 6. 2013

Musí to ustát každý. To nekonečné vysedávání ve škole, během kterého je vaším úkolem něco do té hlavy dostat. Připravovat se na všemožné druhy testů, ve kterých si pro vás chystají vyučující zapeklité otázky. Jak předejít stresu a zvládat vše s nadhledem?

Plánujte

Když se na to podíváme matematicky – týden má 7 dní, což je 168 hodin, to je 10080 minut. To je neuvěřitelné množství času! Navíc (řečeno s trochou nadsázky), čas jsou peníze. Chytré aplikace, jako je například Google kalendář synchronizovaný s vaším telefonem, vám může celý den systematicky uspořádat.  Pro zastánce osvědčených metod se hodí i obyčejný diář nebo postačí uzlíky na kapesníku.

Učte se

Říká se, že učení je mučení – ale neplatí to vždy. Je důležité, jaký přístup zvolíte při vzdělávání. Někteří se rozhodnou tak, že se učí alespoň jednu hodinu denně, jenže dřív nebo později docházejí síly. Učení volte individuálně. Jestli víte, že plavete v matice nebo angličtině, zkuste každý den vypočítat pár příkladů či by v rámci sebevzdělávání nebylo vhodné více sledovat anglickou tvorbu (filmy, hudba, knížky,…).

Zálohujte data

Pár kliknutí a je zazálohováno – ne, to opravdu nemám na mysli. Princip spočívá v tom, že vše, co vy se naučíte, si později ověří vyučující. S odstupem času si vaše paměť zaznamenává jiné druhy informací a ty předešlé mnohdy vytlačuje. Proto je vhodné si sepsat úlohy, které jste se horko těžko snažili naučit, raději i s postupem řešení.

Správná životospráva

K tomu, abyste si po škole ušetřili práci s učením, je důležité při hodině vnímat, jelikož během doby výkladu byste se toho měli co nejvíce naučit. Dbejte proto na pravidelný spánek (alespoň 7 hodin denně), vhodnou stravu, relax a nezapomeňte svému tělu dodat trochu endorfinu ze sportování – s úsměvem jde všechno lépe.

Pryč se slabou vůlí

Pravděpodobně nejčastější kámen úrazu všech studentů. V čem však chyba spočívá? V nás, našem přístupu, v učitelích, rodičích? Kdo ví. Pravda, dobrých výsledků většinou nedosáhnete pro nic za nic. Je důležité se nějak motivovat, abyste všechny ty strastiplné dny s učením zvládli levou zadní.

Googlit

Čerpejte informace, ale z osvědčených zdrojů. Kdykoli si nevíte rady, neváhejte zajít do knihovny, zeptat se ostatních, ale jestli i tohle je na všechno krátké – důvěřujte nekonečnému světu informací z Googlu.

Týmová práce

Ve dvou se to lépe táhne. Vy nechápete matiku, zato češtinu zvládáte levou zadní, váš kamarád to může mít naopak. Týmovou spoluprací se může tenhle problém snáze vyřešit. Ale nejedná se o jedinou variantu. Zkuste zapojit i vaše známé, rodiče nebo začněte hned u jádra celé věci – u vašeho kantora.

Relaxujte

Jedna z nejpříjemnějších povinností, kterou je zapotřebí provozovat v pravidelném režimu. Ať už relaxujete jakýmkoliv způsobem, jako je např. poslech hudby, sledování filmů či vaření, jedná se o aktivitu, která vám dodává energii do vašeho těla, tím pádem zvládnete víc věcí s lepším nasazením.

Máte nějaké své vlastní obyčeje, které váš obrňují vůči depresím z učení? Podělte se o ně v komentářích!

Ohodnoťte tento článek:
2,3
Právě čtete

Přinášíme 8 rad, jak nepropadnout depresi během studia. Učte se a spěte