Menu
StudentMag
Studium

Přinášíme 5 tipů, jak si v novém semestru lépe zorganizovat čas

Lukáš Houdek

Lukáš Houdek

12. 1. 2015

Každý rok si říkáme, že tentokrát to bude jiné, budeme se více učit a méně vysedávat u počítače. Myslíte si, že to nedokážete? Přinášíme stručný návod, jak svůj čas opravdu ovládat.

Není pravda, že máme málo času, ale je pravda, že jej hodně promarníme, říkal starověký filozof Seneca. V tomto ohledu bychom si měli čas lépe organizovat právě poté, co si uvědomíme, kde máme svá bílá místa.

Veďte si diář

Ačkoliv to na první pohled může vypadat jako otrava, ve skutečnosti tím lze ušetřit spoustu času. Přední manažeři musejí ve svých pozicích absolvovat kurzy time managementu a posléze zjistí, že chtějí-li uspět, bez diáře se neobejdou.

Zkuste si cvičně vzít papír a naplánovat po hodině celý následující den. Až uvidíte bílá místa, která zbytečně zejí prázdnotou, pochopíte, proč se diář vyplatí.

Choďte včas spát

Pochopitelně tím není myšleno, že za každou cenu musíte být v posteli v osm večer, ale dlouhé ponocování ukrajuje náš drahocenný čas. Pravděpodobnost, že děláme něco opravdu produktivního, je mizivá, většinou hrajeme hry nebo jenom brouzdáme po Facebooku. Odnese to pak minimálně naše nálada při brzkém ranním vstávání, nebo dopolední program, pokud brzo vstávat nemusíme.

Učte se průběžně

Možná to zní trochu naivně, ale význam průběžného učení je prokázán. Lidé, kteří celý semestr skripta ani neviděli, musejí před zkouškou do hlavy dostat prakticky všechno. Oproti tomu ti, co se alespoň něco naučili během semestru, mají na co navazovat a studium jim během zkouškového tolik času nezabere.

Obětovat alespoň půlhodinu na průběžné učení se vyplatí, na rozdíl od několikadenních pokusů vše zachránit na poslední chvíli.

Využijte cestování

Pokud do místa studia dojíždíte, zamyslete se nad tím, jak využít čas ve vlaku či autobuse. Pozorovat venkovní krajinu je určitě zábavné, ale neušetřili byste alespoň trochu času, kdybyste začali pracovat na seminárce nebo prostě udělali něco, co není nutné odkládat?

Mějte ve svých věcech pořádek

Toto se netýká jenom školy. Pokud chcete čas nějak zorganizovat, půjde to obtížně, když budete neustále hledat své věci od mobilu po peněženku. Takový organizační trénink se o zkouškovém určitě bude hodit. Kdo na sebe občas nedostal vztek, když si vytiskl poznámky, ze kterých se chtěl učit, ale pak zapomněl, kam je založil?

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Přinášíme 5 tipů, jak si v novém semestru lépe zorganizovat čas