Menu
StudentMag
Studentský život

Přemýšlíte o bydlení na koleji? Podívejte se na 3 výhody a 3 nevýhody

Redakce

Redakce

18. 12. 2013

Počet univerzit je omezený a jak se říká: „Nemůže-li Mohamed k hoře, musí hora k Mohamedovi.“ Proto spoustě studentů nezbývá nic jiného než vylétnout z rodného hnízda. A tak se k dalším organizačním záležitostem spojeným s VŠ přidává bydlení. Ve hře je více možností. My se dnes podíváme blíže na jednu z nich, a to koleje.

Ve škole za pár minut

Většina kolejí se nachází blízko univerzity, někdy dokonce přímo v areálu, a proto to máte do školy opravdu blízko. Tím pádem nemusíte vstávat tak brzo, což se vždycky hodí. Ale samozřejmě se může stát, a to hlavně ve větších městech, že se na koleje v blízkosti univerzity nedostanete. Chce tam totiž každý, a tak budete muset dojíždět.

Jistota

Koleje jsou jednou z levnějších variant bydlení pro studenty. Při nástupu podepíšete smlouvu a je hotovo. Nemusíte se bát navýšení nájemného během roku, ano, ani ta dlouhá sprcha nezničí váš rozpočet. A každý den se o úklid postará správa kolejí. Samozřejmě, že nebude uklízet váš pokoj jako maminka, ale postará se o sociální zařízení a tak dále. Na privátě je to váš úkol.

Studentský život

Ke studiu na vysoké škole neodmyslitelně patří pořádná a pravidelná dávka zábavy. Samozřejmě zapařit můžete, i když budete bydlet na bytě, ale tak vysokou koncentraci po rozptýlení toužících studentů jako na kolejích, jinde nenajdete.

Sociální zařízení

Bohužel je stále spousta kolejí, kde je sociální zařízení ve stavu mírně řečeno hrozném. Mluvím teď spíše o starších kolejích, je proto potřeba si zjistit, jak jsou na tom zrovna ty vaše.  Někde je sociální zařízení vyřešeno poměrně dobře, ale pořád jsou tu koleje, na kterých vše sdílíte s celým patrem. Takže pokud jste citlivější jedinec co se těchto věcí týče, nadšeni nebudete.

Hluk a spousta lidí kolem

Pokud chodíte spát „se slepicemi“ a máte rádi klid, tak ten na kolejích určitě nehledejte. Najdete tam spoustu věcí, i těch nemilých, ale klid to určitě nebude. Proč taky? Jeden z důvodů, proč jít na kolej, je společenský život a zábava. Tímto se většina lidí také řídí. Takže pokud nesdílíte nadšení z dlouhých večerů a hlasité hudby, koleje pro vás nebudou správnou volbou.

Spolubydlící

I na kolejích máte možnost jednolůžkového pokoje, ale pokud hledáte levnější variantu, nezbývá vám nic jiného než pokoj pro dvě a více osob. Máte-li kamaráda, který jde na kolej také, požádejte o společný pokoj. Jestli nikoho neznáte, bude vám spolubydlící přiřazen. To hned nemusí znamenat katastrofu, ale bude potřeba být tolerantní.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Přemýšlíte o bydlení na koleji? Podívejte se na 3 výhody a 3 nevýhody