Menu
StudentMag
Studentský život

Přečtěte si 8 tipů, jak zmírnit kocovinu. Co udělat ještě před párty?

Lucie Hejduková

Lucie Hejduková

9. 1. 2015

Bolest hlavy, závratě, pocity na zvracení, ale i průjem… To jsou typické příznaky, které zažívá mnoho z nás ráno po bujarém večírku. Víte, jak kocovině předejít, nebo ji alespoň zmírnit?

I přesto, že každý má svůj osvědčený recept, jak se nepříjemné kocoviny zbavit, existují určité obecně známé rady, jež by měly opravdu fungovat. Takže ještě před tím, než sáhnete po ranním „vyprošťováku“, vyzkoušejte některé ověřené tipy na kocovinu.

Před a během oslavy

Zvyšte příjem tekutin

Pokud se večer chystáte na večírek a víte, že budete pít alkohol, snažte se přes den vypít alespoň dva litry čisté vody. Sáhnout můžete také po mírně slazeném čaji či vodě se sirupem. Pitný režim dodržujte i během večera. Obecně se doporučuje vypít každou hodinu jednu sklenici vody. Zabráníte tak dehydrataci svého těla, které pak bude alkohol z těla rychleji odvádět.

Najezte se

Jídlo sice nedokáže zabránit opilosti, ale způsobí, že se alkohol bude do krve dostávat mnohem pomaleji a v menší míře. Nejlépe zvolte nějaký tučnější pokrm. Nezapomeňte v menších dávkách jíst i v průběhu večera.

Zvyšte příjem vitamínu C

Alespoň jeden den před večírkem konzumujte potraviny bohaté na vitamín C. Dopřejte si hodně ovoce a zeleniny, nejlépe citrusové plody, rajčata, papriky i brambory. Sáhnout můžete i po výživových doplňcích s vysokým obsahem vitamínu C.

Snažte se alkohol nemíchat

Dobrá rada, která se však velmi špatně dodržuje. Během večera vás přátelé zvou na rozličné druhy drinků a je tak velmi těžké alkohol nemíchat. Zkuste alespoň omezit přeslazené drinky doplněné o kolu a podobné. Kombinovat víno a tvrdý alkohol se rovněž nevyplácí.

Těžké ráno opilcovo

Nasnídejte se

I přesto, že je to možná to poslední, na co máte chuť, nasnídejte se. Po ránu je důležité doplnit hladinu cukru v krvi. Jezte to, na co máte chuť, tak minimalizujete pravděpodobnost, že se vám po jídle udělá špatně. Pokud trpíte nepřekonatelným nechutenstvím, vypijte alespoň ovocnou šťávu, ta tělu dodá potřebný cukr, vitamíny a minerály.

Dostatek tekutin a zázvorový čaj

Stále platí pravidlo o dostatečném pitném režimu. Na ranní kocovinu vyzkoušejte silný zázvorový čaj. Nastrouhejte alespoň jednu vrchovatou lžičku zázvoru na čajový hrnek, tu zalejte vroucí vodou a nechte zchladnout. Až bude čaj tak akorát na pití, přidejte šťávu z citronu, cukr či med. Kdybyste citronovou šťávu nalili do horkého čaje, připravíte se zbytečně o cenný vitamin C.

Pomoc z lékárny

Když selžou ostatní rady, není nutné trpět, ale přichází čas nahlédnout do lékárny. Zapijte si starý dobrý Aspirin, zbaví vás bolesti hlavy. Na bolesti břicha a mírnou nevolnost může zase pomoci živočišné uhlí.

Běžte se projít

Většině lidí spíše vyhovuje klid a odpočinek v posteli. Pokud jste ale schopni vyjít si na pomalou procházku na čerstvém vzduchu, neváhejte. Váš metabolismus se zrychlí a alkohol se rychleji odbourá.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Přečtěte si 8 tipů, jak zmírnit kocovinu. Co udělat ještě před párty?