Menu
StudentMag
Kariéra pro studenty

Práce zdarma. Možnost, jak získat pracovní zkušenosti během studia

Redakce

Redakce

27. 9. 2012

Dostatek pracovních zkušeností může na pracovním trhu způsobit významné zvýhodnění před ostatními. Jak praxi získat již během studia, je otázkou pro mnoho studentů. Jednou z možností je práce zdarma.

Práce vykonávaná zdarma není typickým synonymem pro vztah zaměstnavatel-zaměstnanec. Příčinou je rozporuplné slovo zdarma, se kterým se při nehmatatelné odměně lze jen těžko ztotožnit. Pokud jde o příjemce hodnoty nabyté zdarma, v našem případě zaměstnavatele, jen stěží se ubrání stavu až euforického nadšení z neplaceného zaměstnance.

Zaměstnancem zdarma?

Pro získání dostatečné praxe je však někdy potřebné ocitnout se i na druhé straně tohoto pracovního vztahu, kdy zdarma poskytujeme svůj čas i úsilí v zájmu zaměstnavatele. Před uspěchaným odmítnutím takto nastíněného scénáře je třeba si uvědomit, že na straně dárce hodnoty zdarma se ocitáme denně.

Nepoměřujeme pouze užitky ve vztahu k nákladům, které s sebou daná činnost nese. Vede nás i touha, nedostatek, potřeba uznání, příslib budoucího užitku nebo jakákoli jiná forma motivace, která se individuálně zrcadlí v lásce, dobrovolnické činnosti nebo získávání pracovních zkušeností během studijních let bez odpovídajícího ohodnocení.

Dostatečná praxe je konkurenční výhodou

Potřeba praxe je v dnešní době pevnou součástí uceleného výčtu požadavků na pracovní pozice. Zejména u čerstvých absolventů je však absence dostatečné praxe nepřekročitelnou překážkou, byť na mladistvé nadšení a chuti do kvalitní práce nemá vliv.

To bývá důvodem mnoha apelů pro práci již během studia, aby pak v životopisu zasílaném prvnímu zaměstnavateli vynikla nad ostatními žádostmi vyplněná kolonka odkazující na předešlé pracovní zkušenosti.

Těmto apelům se ale nemusíme vždy oddávat. Někteří absolventi mají díky vhodně zvolenému studijnímu zaměření dveře od zaměstnavatelů vždy otevřené. Jiní naopak v konkurenčním prostředí musejí využívat výhody, které je činí atraktivními. V takovém případě se i případná práce zdarma může zdát jako vhodná alternativa ke smysluplnému naplnění volného času.

Víra v obor a motivace jsou hnacím motorem

Pokud se pokusíme nalézt analogii mezi hledáním praxe a láskou, vždy bude na každém z nás, kolik energie vložíme do nadějí v budoucí úspěch.

Je klíčovou otázkou, jak moc věříme v budoucí uplatnění studovaného oboru nebo v polibek pod rozkvetlým stromem. Vnímání osobní motivace a naděje v budoucnost by však na vahách nikdy neměly převážit nad leností a krátkozrakostí.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Práce zdarma. Možnost, jak získat pracovní zkušenosti během studia