Menu
StudentMag
Kariéra pro studenty

Práce z domova se nehodí pro každého. Podívejte se na její pro a proti

Redakce

Redakce

19. 11. 2013

V dnešní době čím dál více firem nabízí svým zaměstnancům možnost práce z domova neboli takzvanou home office. Určitě každý někdy zažil ráno, především v tomto chladném a sychravém počasí, kdy se mu nechtělo vstávat z postele, protože vidina hodinové cesty do práce a celého dne stráveného v kanceláři, byla už od samého začátku odpudivá a demotivující. V takovou chvíli nás často napadá: „Kdybych tak mohl/a pracovat z domova.“  Práce z domova má však svá pro i proti. Podívejme se na ně.

1. Flexibilní forma zaměstnávání

Home office je forma flexibilního zaměstnávání, která je založená především na respektu a důvěře. Zaměstnavatel vám dává možnost si samostatně organizovat svůj pracovní den, záleží jen na vás, v kolik hodin začnete pracovat a v kolik hodin skončíte. Dokonce i co se týče délky a četnosti pracovních přestávek, máte neuvěřitelnou volnost. Hodnoceni jste především podle výkonu a splnění zadaných úkolů.

2. Klidnější pracovní prostředí

Mnoho lidí má problém se soustředit a potřebuje na práci klid. Někomu vyhovuje naprosté ticho, někdo jiný zase preferuje při práci poslech hudby či přátelskou konverzaci s kolegy. Mnohdy je ale těžké vyhovět všem. Pokud pracujete z domova, nikdo vás neomezuje a můžete si své pracovní prostředí přizpůsobit naprosto svým potřebám.

3. Přátelská atmosféra

Firemní kancelář, kde se denně potkávají desítky, někdy i stovky zaměstnanců, bývá kolikrát lidmi hodnocena jako stresující prostředí. Není ani výjimkou, že zde čas od času dojde k nějaké lehčí hádce mezi kolegy – častokrát i kvůli maličkostem, jako je klimatizace či osvětlení.

Mnozí zaměstnanci proto považují svůj domov za pohodlnější a přátelštější pracovní prostředí. Váš byt či dům je místo, které dobře znáte a kde se cítíte přirozeně dobře. Tyto kladné pocity se projeví i ve vašem výkonu a odvedené práci.

4. Obrovská úspora času

Pokud pracujete daleko od domova a do kanceláře musíte denně třeba i hodinu dojíždět, práce z domova pro vás bude znamenat obrovskou úsporu času. Nejen, že nebudete ze zbytečného cestování unavení, ale ještě v čase, který si tímto ušetříte, můžete stihnout mnoho jiných a třeba i důležitějších věcí. Mnoho zaměstnanců dokonce uvádí, že při práci z domova je schopno odvést více práce než při práci v kanceláři.

Ale…

1. Vyšší nároky na komunikaci v týmu a způsob organizace práce

Práce z domova nemusí vyhovovat všem. Vyžaduje především samostatnost, komunikativní a asertivní chování a dostatečnou disciplínu. Pokud si nevíte s něčím rady, nemělo by vám dělat potíže se ptát nebo požádat o radu nadřízeného či kolegy.

Počítejte s tím, že pokud pracujete z domova, komunikace v týmu je mnohem složitější. Existují sice telefony, skypy, ale s kolegy si potřebujete občas jen tak popovídat, sdílet informace, tříbit myšlenky. Po telefonu se většinou omezujeme jen na pokyny a předáváme si jen ty nejnutnější, převážně provozní informace, a to není úplně ono.

2. Vyšší náklady na techniku a zabezpečení

Než začnete pracovat z domova, přesvědčte se, že máte doma ke své práci veškeré potřebné vybavení. Notebook s externím přístupem k firemním datům a mobilní telefon jsou základ. Kolikrát však v kanceláři ke své práci používáte i další vybavení, které můžete doma postrádat. Může se jednat například o tiskárnu, kopírku, scanner či různé speciální PC programy.

Pokud máte o práci z domova zájem, promluvte si se svým nadřízeným o této možnosti předem a zároveň proberte, jaké vybavení je vám firma k práci z domova schopná dodat. Zbytek si budete muset pravděpodobně financovat na své náklady.

3. Zvýšené nároky na schopnost sebeřízení a dostatečnou disciplínu

Home office klade vyšší nároky na vedení lidí, a to po stránce motivační, komunikační i kontrolní. Manažeři musí zvolit zcela jiný způsob kontroly zaměstnanců. Aby forma práce z domova dobře fungovala, váš nadřízený vám musí důvěřovat a dát vám určitou míru svobody. Vy mu zase na oplátku musíte ukázat, že umíte být zodpovědní. Nezapomínejte na zadané úkoly a odevzdávejte kvalitně odvedenou práci včas.

4. Pozor na přílišnou izolaci od lidí

Bohužel často zapomínáme, že každodenní chození do práce může pro některé z nás znamenat jediný kontakt s lidmi během dne. Pokud pracujeme z domova a nežijeme zrovna aktivním společenským životem, můžeme tak ztrácet veškerý přirozený kontakt s lidmi a to na nás nemusí mít dobrý vliv.

Nesmíme se do sebe uzavírat a rychle vyhledat jinou příležitost, jak přijít do styku s lidmi a normálně si popovídat.  Nejlepší způsob, jak se tomuto problému vyhnout, je proložit práci z domova osobními schůzkami s klienty nebo docházet do zaměstnání alespoň na porady.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Práce z domova se nehodí pro každého. Podívejte se na její pro a proti