Menu
StudentMag
Studium

Práce při studiu se stává nutností. Jak obojí skloubit?

Zatímco na nejprestižnějších amerických či britských univerzitách se studuje takříkajíc na plný úvazek, od vysokoškolského studenta v České republice se očekává, že vedle studia bude dělat ještě něco navíc. Zdejším studentům tak nezbývá nic jiného, než nastartovat kariéru už na vysoké škole. A jak se to dá spojit dohromady?

Podle výsledků posledního šetření Eurostudent pracuje ve více než polovině zemí EU alespoň 40 % studentů, kteří nežijí s rodiči, ve čtvrtině zemí je to pak více než 60 %. V České republice je to dokonce 67 %. A proč se vlastně dřou místo toho, aby si užívali studentského života?

Proč je práce při studiu důležitá

Nejpřirozenější motivací, proč začít pracovat souběžně se studiem, je vydělat si nějaké peníze navíc. To platí zejména pro ty studenty, kteří již nežijí s rodiči a musí hospodařit sami. Práci při studiu však vyhledávají i studenti, které rodiče finančně sponzorují dostatečně.

Důvod je prostý – absolventi bez praxe patří k nejohroženějším skupinám na trhu práce. Zaměstnavatelé v dnešní době již berou téměř za samozřejmost, že se uchazeč o práci snažil nabýt nějaké pracovní zkušenosti již během studia, a tak ti, kteří „jen studovali“, jsou ve velké nevýhodě. Začít pracovat nebo si najít nějakou brigádu se tak nejpozději na magisterském studiu stává takřka povinností.

Jak skloubit studium a práci?

I když každé pracovní zkušenosti jsou cenné přinejmenším z toho důvodu, že si student osvojí určité pracovní návyky, nejvíce je samozřejmě oceňována práce v oboru. Důvod je prostý, dnešní systém vysokoškolského vzdělávání je považován za příliš teoretický, zkostnatělý a neposkytující užitečné znalosti pro praxi.

Existují však i vzdělávací instituce, které se tento stav snaží změnit. Mezi vysokými školami v Praze je takovou například Vysoká škola podnikání a práva, kde je na propojení studia s praxí kladen zvláštní důraz. Škola spolupracuje s prestižními firmami (například Microsoft, Hewlett Packard či IBM), výzkumnými institucemi či personálními agenturami.

Tyto instituce nejen nabízí studentům VŠPP pracovní příležitosti z první ruky, ale tamní odborníci se přímo podílí na výuce ať už formou přednášek a seminářů, anebo spolupráce při tvorbě kvalifikačních prací. Výhodou je rovněž možnost studovat dálkově, což umožňuje flexibilní propojení studijních a pracovních aktivit.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Práce při studiu se stává nutností. Jak obojí skloubit?