Menu
StudentMag
Kariéra pro studenty

Poradíme vám, jakou uzavřít smlouvu na brigádě

Pro studenty existuje celá řada možností, jak si přilepšit ke kapesnému. Pojďme se společně podívat na to, jak uzavřít pracovní smlouvu a nenaletět nepoctivému zaměstnavateli.

Brigádu můžete sehnat přes pracovní agenturu, nebo svépomocí. Pracovní agentura, která se specializuje na zprostředkování brigád, vám připraví univerzální smlouvu, se kterou pak můžete pracovat u různých zaměstnavatelů. Výhodou takového způsobu je značná flexibilita a možnost pracovat nárazově. Pokud u jednoho zaměstnavatele nebudou potřeba brigádníci, můžete hned druhý den začít pracovat jinde. Na druhou stranu si pracovní agentura strhává určité procento ze mzdy, takže si vyděláte méně peněz.

Brigáda napřímo u konkrétního zaměstnavatele slibuje lepší plat, shánění práce ale může trvat déle. Jakmile najdete vhodného zaměstnavatele je na čase uzavřít smlouvu. Tu vyžadujte vždy v písemné podobě.

Ať už uzavřete jakýkoliv druh níže popsané pracovní smlouvy, trvejte na tom, aby v ní byly jasně popsané pracovní podmínky. Zejména výše dohodnuté mzdy, rozsah práce, pracovní přestávky, místo výkonu práce a výpovědní doba. Pamatujte na to, že smlouva chrání práva zaměstnance i zaměstnavatele. Pracovat „na dobré slovo“ je ošemetné a v případě, že vám zaměstnavatel nezaplatí včas nebo vůbec, nemáte žádnou právní oporu, jak z něj peníze dostat. Mzda, kterou si se zaměstnavatelem dohodnete, je vždy uváděna jako hrubá, skutečný příjem tedy bude nižší o daně a povinné odvody státu.

Dohoda o provedení práce

Nejčastějším typem smlouvy je DPP. Tu můžete uzavřít prakticky na jakoukoliv pracovní činnost. U jednoho zaměstnavatele můžete odpracovat až 300 hodin za rok, což na dočasnou brigádu bohatě stačí. Pokud si vyděláte do 10 000 Kč měsíčně, nemusíte odvádět zdravotní a sociální pojištění. Zaměstnavatel strhne ze mzdy 15 % daň, čistý příjem si tedy můžete dopředu snadno spočítat. Je dobré vědět, že můžete uzavřít i několik DPP u různých zaměstnavatelů zároveň. U každého z nich pak můžete vydělat až 10 000 Kč měsíčně s 15 % srážkovou daní. Dohodu o provedení práce můžete vy i váš zaměstnavatel kdykoliv písemně vypovědět. Výpovědní lhůta je 15 dní.

Dohoda o pracovní činnosti

Chcete-li pracovat více jak 300 hodin ročně, uzavřete raději dohodu o pracovní činnosti. S ní můžete pracovat maximálně 20 hodin týdně. Váš zaměstnavatel bude odvádět zdravotní a sociální pojištění jen tehdy, pokud smlouva trvá alespoň 15 kalendářních dnů a vyděláte si u něj víc jak 2 500 Kč měsíčně. Výdělek se daní stejně jako v běžném zaměstnaneckém poměru, pokud podepíšete prohlášení k dani, zaměstnavatel sníží 15 % zálohu na daň o úlevy, na které máte nárok. Na konci roku vám zaměstnavatel vydá potvrzení o příjmu, které pak použijete k daňovému přiznání.

S dohodou o provedení práce (DPP) se setkáte u většiny brigád. Je to nejjednodušší způsob, jak se zaměstnavatelem uzavřít krátkodobou pracovní smlouvu. Dohoda o pracovní činnosti (DPČ) je určitým předstupněm práce na hlavní pracovní poměr, je vhodná spíše pro dlouhodobější brigádu.

Mrkněte se na aktuální nabídku brigád od pracovní agentury Manpower. Zajímavé nabídky brigád zde nabízejí jen prověření zaměstnavatelé a díky agentuře budete mít papírování bez starostí.

Ohodnoťte tento článek:
4,7
Právě čtete

Poradíme vám, jakou uzavřít smlouvu na brigádě