Menu
StudentMag
Studentský život

Podívejte se na 4 tipy, jak na únavu. Zažeňtě vyčerpání strečinkem

Redakce

Redakce

18. 10. 2013

Slunné letní dny jsou pryč a pomalu nastává období krátkých a pochmurných dnů. Venku se výrazně ochladilo, rozednívá se čím dál později a stmívá se čím dál dříve. Toto období bývá pro náš organismus náročné, protože musíme bojovat s hrozbou všelijakých virových onemocnění, depresivními náladami a únavou.

Únava je přirozená reakce člověka na zátěž. Rozlišujeme dva druhy únavy: únavu fyzickou a únavu psychickou. Fyzická únava se projevuje tíhou, slabostí, bolestí či ztuhnutím kosterních svalů. Unavené či vyčerpané svaly mají sklon ke třesu a křečím.

Psychickou únavu vnímáme jako pocit vyčerpání, ztrátu koncentrace, zhoršení paměti nebo ospalost. Hranice, kdy člověk začíná pociťovat únavu, je u každého jedince jiná a také její projevy jsou velmi subjektivní.

Během školního roku se studenti potýkají nejčastěji s únavou psychickou. Pokud na nás tento druh únavy padne na přednášce nebo při studiu před důležitou zkouškou, může to být dost nepříjemné. Student se cítí pod psychickým tlakem, i přesto se mu však nedaří s únavou bojovat. V tomto článku vám nabízíme pár účinných tipů, jak se v případě potřeby rychle zbavit akutní únavy.

1. Dejte si šálek kávy

Káva je horký nápoj z plodů kávovníku. Obsahuje mimo jiné alkaloid kofein, který povzbuzuje srdeční činnost a zvyšuje krevní tlak. Pije se především pro své povzbuzující účinky. Při posuzování vlivu kávy na lidské zdraví musíme brát v úvahu mnoho hledisek, například v jakém množství je káva podávána. Za přiměřené množství jsou považovány tři šálky kávy denně.

Káva ovlivňuje naši náladu, bdělost, pozornost a schopnost soustředění, duševní výkon nebo spánek, povzbuzuje srdce, mozek, nervy, ledviny i svaly nebo nás chrání před některými nemocemi.

2. Trochu se protáhněte

Strečink pochází z anglického slova stretch a znamená natažení nebo natahování. Je to nenáročná forma pohybové aktivity, která při správném provedení zlepšuje rozsah pohybu, snižuje riziko možných svalových poranění při nejrůznějších sportovních činnostech, ale také pomáhá odstranit únavu a bolestivost namožených svalů. Naučte se pár jednoduchých cviků a aplikujte je pokaždé, když na vás bude padat únava.

3. Nadýchejte se čerstvého vzduchu

Dalším způsobem, který v boji proti únavě, ať už ve škole nebo na pracovišti, pomůže, je procházka na čerstvém vzduchu. Pohyb mezi učebnami, kancelářemi nebo mezi patry vás alespoň trochu probere. Pokud máte o přestávce možnost vyjít na čerstvý vzduch ven před budovu, určitě toho využijte. Během vyučovací hodiny si můžete alespoň pootevřít okno a nechat proudit čerstvý vzduch dovnitř.

4. Změňte osvětlení místnosti

Únavu pomůže částečně překonat i správná volba osvětlení vaší učebny či kanceláře. Jasné světlo nás udrží déle vzhůru. Nejvhodnější je zejména jasně bílý či modravý odstín žárovky. Pokud jste se rozhodli si doplňkové světlo do vaší učebny či kanceláře pořídit, umístěte jej na svém pracovním místě tak, aby vám byl způsob nasvícení příjemný a příliš vás neoslňoval nebo neztěžoval práci s počítačem.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Podívejte se na 4 tipy, jak na únavu. Zažeňtě vyčerpání strečinkem