Menu
StudentMag
Studentský život

Počítačové hry nemohou za problémové chování mládeže, ukázala studie

Martin Ulbrich

Martin Ulbrich

5. 12. 2013

Dlouhodobější hraní počítačových her nemá podle britských vědců vliv na poruchy pozornosti ani na projevy agresivity u dětí a mládeže. Více je však ovlivňuje sledování televize.

Ukázaly to výsledky desetileté studie University of Glasgow, o kterých informoval newyorský informační server Games and Learning (Hry a učení).

Vědci přičítali větší vliv PC hrám

Cílem průzkumu bylo potvrdit či vyvrátit obecný názor, že se na výskytu poruch pozornosti, ale také vzteku, agresivity a dalších problémů, podílí delší čas strávený před obrazovkou – tedy při hraní her i sledování televize.

U počítačových her se očekával větší vliv na problémy v chování, související s osobním zapojením do herního prostředí. Dalším důvodem bylo ztotožnění hráčů s herními postavami, které se po delší době více upevňuje.

Chování neovlivňují hry, ale televize

Klíčová zjištění však odhalila, že hraní počítačových her nemá u dětí na pozornost ani chování žádný zřetelný vliv. Problémové chování může naopak způsobovat sledování televize.

Ukázalo se například, že pravidelné sledování televize pětiletými dětmi po dobu delší než tři hodiny vede k nárůstu problémového chování mezi 5. a 7. rokem.

Negativní dopady na pozornost nebyly prokázány ani u jedné z aktivit. Žádnou roli nehraje ani pohlaví dítěte – shodných výsledků vědci dosáhli jak u dívek, tak u chlapců.

Data pro studii vytvářeli samotní rodiče

Údaje pro vytvoření studie byly shromážděny rodiči přibližně 11 000 dětí. Ti měli za úkol dlouhodobě sledovat, kolik času děti tráví před obrazovkou a jak to ovlivňuje jejich pozornost a chování.

V poměrně velkém počtu účastníků zohlednili britští akademici různé výchovné přístupy nebo sociální poměry v rodinách.

Průzkum glasgowské univerzity je vůbec prvním, který sledoval působení počítačových her a televize odděleně. Jeho výsledky navíc odporují několika šetřením ze Spojených států, poukazujícím na přímý vztah mezi oběma aktivitami a poruchami pozornosti.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Počítačové hry nemohou za problémové chování mládeže, ukázala studie