Menu
StudentMag
Studentský život

Pětina studentů kouří marihuanu, ukázala policejní akce na Plzeňsku

Martin Ulbrich

Martin Ulbrich

15. 7. 2014

Nepříliš lichotivé výsledky přinesla akce Stop drogám před školou, uskutečněná Policií ČR v Plzeňském kraji. Téměř pětina studentů podle ní přímo vlastnila nebo v poslední době kouřila marihuanu.

Podle mluvčí krajského ředitelství policie Jany Tomkové nešlo o donucovací akci. „Policisté se služebními psy vyhledávají drogy v okolí škol a se studenty navazují neformální komunikaci, při které je mnohdy zjišťována i řada informací o drogové problematice daného místa či regionu,“ vysvětlila.

Policie procházela bary, restaurace i hřiště

Studenti při těchto rozhovorech často otevřeně hovořili o zkušenostech s drogami, jejich účincích a následcích, které jejich užívání přináší. V podobně uvolněné atmosféře probíhala i trojice besed ve školách, spojených s názornou ukázkou práce policistů z oddělení služební kynologie.

Výskyt drog policisté kontrolovali v okolí škol i na místech, kde se studenti obyčejně potkávají. Se speciálně vycvičenými psy tak navštívili bezpočet barů a restaurací, ale také parků nebo hřišť.

Akce pomohla dopadnout 23letého dealera

Čtyřměsíční pozorování ukázalo, že marihuanu užívá takřka pětina sledovaného vzorku mládeže. Z 264 kontrolovaných studentů, převážně ze středních škol, mělo 23 drogu přímo u sebe. Dalších 26 ji užilo bezprostředně před akcí.

Příslušníkům policie se rovněž podařilo odhalit 23letého dealera, jenž od září loňského roku distribuoval marihuanu mezi studenty. Za přečin mu hrozí až pět let vězení nebo peněžitý trest.

Zájem učitelů přesáhl kapacitu oddělení

Stop drogám před školou je projekt zaměřený především na rizikovou skupinu dospívající mládeže. Jeho cílem je omezit držení a užívání drog v okolí škol, minimalizovat první kontakt s drogou či zvýšit právní vědomí mládeže v této oblasti.

Policie ČR plánuje v podobných akcích pokračovat také v nadcházejícím školním roce. Podíl na tom má i nebývalý zájem pedagogů, který překročil kapacitní možnosti plzeňského oddělení služební kynologie.

Služební kynologie se zabývá přípravou policejních psovodů se psy a jejich použitím ve službě. Podle informací PČR je v současnosti využíváno asi 735 služebních psů. Hlavní chovná stanice se nachází v Domažlicích v Plzeňském kraji.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Pětina studentů kouří marihuanu, ukázala policejní akce na Plzeňsku