Menu
StudentMag
Studentský život

Olomoučtí vědci pomáhají včelařům. Vyvinuli lampu pro boj se škůdcem

Martin Ulbrich

Martin Ulbrich

25. 4. 2014

Olomoucká univerzita zaznamenala se svými partnery další úspěch na poli vědy a výzkumu. Její vědecké centrum uvedlo na trh první exempláře speciální lampy pro léčbu varroázy, která představuje jednu z největších hrozeb pro české včelaře.

Včelaři se tak nyní mohou účinněji bránit proti kleštíku včelím, roztoči, jenž infekční onemocnění včel způsobuje. Škůdce na nich v úlu nejen parazituje, ale může způsobit i jejich uhynutí.

Nová lampa umožní rychlejší a šetrnější léčbu

Speciální lampa, která vznikla na jednom z partnerských pracovišť Centra regionu Haná pro biotechnologický a zemědělský výzkum (CHR), umožňuje mnohem šetrnější a rychlejší aplikaci léku než doposud.

„Varroa lampu jsem začal vymýšlet vlastně proto, že jsem si chtěl usnadnit práci. Dosavadní metodika na boj s roztočem je poměrně náročná. Je nutné z úlu vytáhnout jeden z plástů a vložit mezi ostatní plásty zapálený pásek s účinnou látkou,“ popsal dřívější postup jeden z autorů výrobku Karel Dušek.

Nyní však již zásah do úlů není nutný, čímž nevzniká riziko jeho poškozování, případně usmrcení matky. Varroa lampa se jednoduše umístí do otvoru na jeho strůpkovém víku a zapálený pásek s účinnou látkou se vloží dovnitř lampy. Pomocí cirkulace vzduchu se potom lék rozptyluje do prostoru úlu.

Projekt CHR spojuje univerzitu s dvěma vědeckými ústavy

Vývoj lampy, která byla krátce nato uznána jako veterinárně-technická pomůcka pro léčbu varroázy, trval zhruba tři měsíce. Mnohem delší dobu si podle olomouckých badatelů vyžádala potřebná administrativa.

Centrum regionu Haná pro biotechnologický a zemědělský výzkum je společným projektem Univerzity Palackého v Olomouci, Výzkumného ústavu rostlinné výroby a Ústavu experimentální botaniky AV ČR.

Olomoucká univerzita a její partnerské ústavy dosahují pravidelně lichotivých výsledků v oblasti vědy a výzkumu. V červenci loňského roku se jim například podařilo zvýšit účinek antibiotik s použitím nanočástic stříbra.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Olomoučtí vědci pomáhají včelařům. Vyvinuli lampu pro boj se škůdcem