Menu
StudentMag
Studentský život

Nicholas Winton má díky studentům šanci získat Nobelovu cenu. Napotřetí

Redakce

Redakce

20. 1. 2013

Do třetice všeho dobrého, jak říká přísloví, má sir Nicholas Winton možnost získat Nobelovu cenu za mír. Přes tři tisíce podpisů obstarali pro jeho nominaci studenti z gymnázia Open Gate v Babicích u Prahy.

Také díky této obrovské iniciativě se předsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslava Němcová, která již žádost o nominaci podala v minulosti dvakrát, rozhodla Wintona navrhnout i potřetí.

Akce má ohlas po celém světě

Snaha přišla z českého gymnázia, avšak rozvinula se do dalších měst a států po celém světě. Také díky tomu se celkový počet brzy přehoupl přes 100.000 lidí, kteří návrh podporují.

Siru Nicholasi Wintonovi se v roce 1939 před vypuknutím 2. světové války podařilo odvést z území Československa 669 povětšinou židovských dětí vlakem do Velké Británie.

Mezi země, mezi kterými petice putovala, patří mnoho států Evropy jako je Slovensko, Švédsko, Velká Británie, Francie či Německo, ale přidala se i Austrálie či Spojené státy.

Motivací byly dvě zachráněné ženy

Protože tato snaha přišla převážně jen od studentů, je možnost, že by to mohlo mít na výsledek rozhodnutí velký vliv.

O tom, co vykonal, mlčel i před svou vlastní ženou. Až po více než padesáti letech našla jeho manželka krabici se starými dokumenty, díky kterým vyšlo najevo, co manžel udělal.

Studenti se totiž sami z vlastní iniciativy rozhodli podpořit nezištného a skromného muže, který zachránil před koncentračními tábory téměř 700 židovských dětí z Československa.

Režisér Matěj Mináč natočil o Siru Wintonovi dokumentární film Síla lidskosti, polodokumentární Nickyho rodina a jeden hraný snímek Všichni moji blízcí.

Studenti byli motivováni nejen filmy Matěje Mináče, který se tomuto tématu velmi obsáhle věnuje, ale také setkáním se dvěma zachráněnými ženami. Právě ony byly mezi dětmi, které odvážel vlak do Anglie před nebezpečím hrozícím z tehdejšího nacistického Německa.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Nicholas Winton má díky studentům šanci získat Nobelovu cenu. Napotřetí