Menu
StudentMag
Kam na vysokou školu

Nepřijetí na VŠ: Podívejte se na 7 tipů, co dělat po střední škole

Redakce

Redakce

22. 5. 2013

Nepřijetí na vysokou školou je nečekanou překážkou v dlouhodobých plánech každého vzděláníchtivého absolventa střední školy. Způsobů, jak využít maturitní vysvědčení, však zůstává stále mnoho. 

Pesimistické vyhlídky po úvodním zklamání z výsledků přijímacích zkoušek hoďte za hlavu, ještě to nemusí nic znamenat. Pro zachování naděje lze využít práva na odvolání proti danému výsledku.

Některé školy dávají druhou šanci

Jinou cestou znamenající zářijový nástup do školy mohou být 2. kola přijímacích řízení. Tato kola sice nepořádají všechny školy, ale i přesto lze vybírat z poměrně široké nabídky oborů, o kterých jednotlivé univerzity v předstihu informují na svých internetových stránkách.

Soukromé školy poskytují značný časový komfort, neboť jejich nabídka studia je platná až téměř do začátku nového akademického roku. Po neúspěchu v 1. kole přijímacích řízení si však na některých z nich lze zajistit místo již v červnu.]

V tomto smyslu poskytují dostatek času i vyšší odborné školy. Rozhodnutí pro tento typ školy je ale často známkou velmi defenzivní strategie. Studium zde trvá stejně dlouho jako v případě bakalářského studijního programu, takže je na individuálním zvážení, zda další z nabízených možností není pro rozhodnutí, mnohdy motivovaném zachování studentského statusu, vhodnější.

Pomaturitní studium jazyků není ztrátou času

Zmiňovanou alternativou jsou roční pomaturitní studia. Ta jsou obvykle nabízena jazykovými školami, kam se lze přihlašovat ke studiu ještě během září. Intenzivní jazyková výuka s možností získání osvědčení jazykové dovednosti není ztraceným studijním rokem.

Ba naopak, s vysokou jazykovou vybaveností lze změnit své předešlé preference a zvolit náročnější obor než ten původně zamýšlený. To samé platí i o ostatních předmětech, na nichž lze během roku významně zapracovat, a tak rapidně zvýšit nejen pravděpodobnost úspěchu u budoucích přijímacích zkoušek, ale i zvládnutí celého vysokoškolského studia.

Zkuste program work and study

Jazykové dovednosti lze pochopitelně získat i jinak. Vhodně naplněným rokem může být také studium v zahraničí. Jeho nevýhodou je finanční nákladnost, nicméně ve spojení s programem work and study je poměrně dobře zvládnutelný.

Nástup do každodenního pracovního procesu na roční nebo časem neomezené období je další možností. Lze tak ihned praktikovat dosud nabyté znalosti, získávat pracovní zkušenosti a samozřejmě vydělávat peníze. Díky úsilí a časem vydobytému postavení ve firmě člověk může být nakonec v životě úspěšnější než mnozí vysokoškoláci.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Nepřijetí na VŠ: Podívejte se na 7 tipů, co dělat po střední škole