Menu
StudentMag
Příprava k maturitě 2022

Největší mýty a polopravdy o maturitě: Zkoušku dospělosti nepotřebujete

Redakce

Redakce

16. 4. 2013

O maturitě se šíří mnoho polopravd. Kolují mezi studenty a předávají se z generace na generaci takovým způsobem, aby studenty varovaly nebo naopak uklidnily. Podívejme se na některé z nich blíže a naučme se jim nepodléhat.

Není studenta, který by neslýchával prohlášení o tom, že maturitní zkouška je zkouškou z dospělosti. Je zřejmé, že vyvrcholení čtyřleté snahy má nádech jisté jedinečnosti a neopakovatelnosti, nicméně v případě pokračování studia na vysoké škole maturita  punc významnosti ztrácí.

Navíc lze nepochybně říci, že dospělost jedince je v průběhu života prověřována v mnoha komplikovanějších a vážnějších situacích.

Fráze, jež maturitě přisuzuje onu důležitost, bývá mnohdy myšlená do jisté míry nadneseně, přesto není vhodné studenta těmito prohlášeními před zkouškou stresovat.

Bez maturity se obejdete

Další iluzí bývá představa nepostradatelnosti maturitního vysvědčení. Pracovní trh v České republice, potažmo v celé Evropské unii, se značně vyvíjí a situace se změnila. Zásadní vliv měl před více než dvaceti lety pád komunismu a následná transformace ekonomiky.

Poměr učňovských, středoškolských a vysokoškolských absolventů se značně změnil, a tak došlo k poklesu významnosti středoškolského vzdělání. Nyní je naopak značná poptávka po řemeslných dovednostech a studenti učňovských oborů mají paradoxně v mnoha případech na pracovním trhu lepší pozici než úspěšní absolventi „zkoušky dospělosti“.

Maturitu neudělá každý

Mýtus o tom, že maturitní zkoušku udělá každý, byl nepřehlédnutelně nalomen zavedením jednotné státní zkoušky, když v rámci celorepublikové úspěšnosti zhruba 17 procent maturantů neuspělo. Přesto je v mysli studentů stále pevně zakořeněna představa, že završení čtyřleté snahy je pouze formalitou. Není tomu tak.

Učitel za vás neodmaturuje

Navíc ani předpoklad výrazné pomoci a rady od učitele při zkoušce není relevantní, neboť nestrannost je zajišťována přítomností předsedy komise.

Do jisté míry je však pravdivé prohlášení, že při tahání otázek záleží i na štěstí. Na druhou stranu, není ona štěstěna pouze dokladem připravenosti studenta?

S jakými prohlášeními o maturitě se setkáváte vy? A myslíte, že jsou pravdivá? Napište nám do diskuze a podělte se s námi o vaše zkušenosti.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Největší mýty a polopravdy o maturitě: Zkoušku dospělosti nepotřebujete