Menu
StudentMag
Bakalářská a diplomová práce

Největší chyby, které se objevují v bakalářské práci

Konec bakalářského studia může být velmi stresující. Během posledního roku bude vaším hlavním úkolem napsání závěrečné práce. Bez ohledu na to, v jakém oboru studujete, půjde o velmi důležitou součást vašeho studia. Navíc projde rukama mnoha lidí, takže si na ní musíte dát doopravdy záležet. Jaké chyby byste při psaní neměli dělat?

Existuje mnoho chyb, které můžete udělat. Ať používáte laboratorní pláště nebo se zabýváte hlavně knihami, musíte napsat dobrou bakalářskou práci. V první řadě se musíte soustředit na tři hlavní věci, které nesmí chybět v žádné bakalářské (ani jiné) práci během vašeho studia. Jedná se o:

  • gramatiku a stylistiku,
  • formátování celé práce,
  • kvalita jazykových překladů, anotace, abstraktu i závěru.

Chyby ve formátování a úvodu práce

Tohle je největší chyba, kterou můžete udělat. Formátování si každá škola stanovuje podle svého, a proto se toho musíte držet. Vypracování bakalářské práce není žádná hračka, ale se správným postupem při formátování to zvládnete. Hned na začátku můžete udělat chyby v psaní místa a roku (bez čárky), titulů (před jménem bez čárky, za jménem s čárkou).

Špatně napsané citace a velká písmena

Stejnou chybu můžete udělat při psaní citací. Vždy se podívejte na citační styl, který používá a vyžaduje vaše škola. Díky tomu neuděláte nikdy chybu. Psaní malých a velkých písmen je větší problém, než si myslíte. U každého pojmenování úřadu, země, organizací, památek nebo míst, se vždy ujistěte, jaká písmena se zde píší. Toto pochybení bude vypadat velmi špatně.

Chyby v překladu a pravopisu

V případě abstraktu, anotace nebo resumé musíte uvést také anglický (nebo jiný) překlad originálního textu. Jste zodpovědní nejen za českou verzi, ale také překlad do cizího jazyka. Jestli si nejste jistí, nechte si pomoci od někoho s jazykovým titulem. To samé platí pro pravopis celé práce. Najděte korektora a nechte si zkontrolovat celou práci. Díky tomu budete mít jistotu, že je z gramatického hlediska bezchybná.

Nezapomněli jste poděkovat?

Mnoho lidí na to zapomíná, ale v bakalářské práci byste měli poděkovat. V mnoha pracích poděkování chybí nebo autor děkuje nesprávné osobě. Poděkování není povinné, ale doporučuje se. V poděkování vynechte rodinu a přátele. Poděkujte vedoucímu vaší práce, ke kterému jste chodili na konzultace a který vám práci zadal. A nezapomeňte správně napsat jeho titul.

Naučte se psát číselné údaje správně

Číselné údaje používá v bakalářské práci asi každý student. A mnoho studentů je neumí psát. Osvěžte si, jak se píše 10 % (10 procent), 10% (desetiprocentní), 5leté dítě (nikdy nepište 5ti leté). V případě financí je mnohem lepší uvádět za částkou Kč (nebo jinou měnu). Jestli budete číselné údaje používat a nejste si jistí, osvěžte si pravidla českého pravopisu.

Ohodnoťte tento článek:
3
Právě čtete

Největší chyby, které se objevují v bakalářské práci