Menu
StudentMag
Kariéra pro studenty

Nejlépe placená zaměstnání: Vybírejte studijní obor dle tohoto klíče

Redakce

Redakce

5. 2. 2013

Vstupujeme do období, které pro tisíce studentů středních škol znamená zásadní rozhodnutí vrcholící zalepením obálky s přihláškou na vysokou školu. Toto rozhodnutí není snadné učinit, a tak jsme pro vás připravili kritérium výše mzdy v oboru, dle něhož se lze také rozhodovat. 

O konečném výběru fakulty rozhoduje spousta faktorů. Mnohdy se stává, že podstatnými těžítky na pomyslných vahách jsou na jedné straně osobní zájmy a na straně druhé uplatnění v daném oboru. Stav, kdy se tato dvě kriteria potkají vedle sebe lze považovat za ideální a podporující správnost volby.

Poptávka na pracovním trhu

Jak ale určit uplatnění ve vybraném oboru? Jedním z ukazatelů je finanční ohodnocení již pracujících osob v takovém oborou. Je-li například na pracovním trhu dostatek potencionálních zaměstnanců, jejichž znalosti a dovednosti by firmy mohly poptávat, mzdy nedosahují nadprůměrných hodnot, neboť nespokojeného zaměstnance lze snadno nahradit mnoha jinými.

V opačném případě, kdy je na pracovním trhu nedostatek poptávaných zaměstnanců, firmy musí mzdy zvýšit na takovou úroveň, při které kvalifikovaného zaměstnance přeplatí před konkurenčními zájemci o jeho služby.

Za využití přístupu ke stanovení mezd lze již snadno vyvodit, které studijní obory jsou perspektivní pro zájem budoucích zaměstnavatelů a zároveň tedy slibující nadprůměrné finanční ohodnocení.

Obory IT jsou dlouhodobě perspektivní

Ze statistik vyplývá, že v minulém roce mezi nejlépe placené patřily obory se zaměřením na informační technologie. Výrazně nadprůměrné se dlouhodobě udržují i mzdy v oblasti práva a příbuzných oborech a mezi lékaři specialisty. Stejně dobře na trhu práce lze uplatnit i zálibu ve studiu matematiky, statistiky nebo pojistné matematiky.

Naopak nejhorší finanční ohodnocení lze hledat mezi číšníky a servírkami, pomocníky v kuchyni, uklízeči, nekvalifikovanými pracovníky ve službách, prodavači v prodejnách, pekaři, obsluze v rychlém občerstvení nebo pracovníky ostrah a bezpečnostních agentur.

Do rozhodování o budoucím studiu samozřejmě vstupuje i spousta jiných faktorů, nicméně uplatnění se v daném oboru lze považovat za jeden z nejpodstatnějších. Proto jej při výběru školu zohledňujte, zajímejte se o situaci na trhu práce a učiňte správné kroky pro spokojenější budoucnost.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Nejlépe placená zaměstnání: Vybírejte studijní obor dle tohoto klíče