Menu
StudentMag
Studentský život

Nejčastější zranění při fotbale a jak jim předcházet

Obraz fotbalisty válejícího se na hřišti s nohou v dlaních a bolestným výrazem na tváři má celý svět v kolektivním vědomí. Sport je založený na rychlosti, takže o srážky a pády není nouze. To by však nemělo žádného začínajícího fotbalistu odradit. Důležité je naučit se hrát efektivně, hrát bezpečně a dokázat se postarat o své tělo před sportem i po něm.

Nehody při fotbale nemívají vážné následky, ale bolí

Fotbal je možná nejpopulárnějším sportem na světě, a to nejen pro diváky, ale i pro amatérské sportovce. Kromě toho, že je to napínavá podívaná a velká zábava, přináší fotbal svým hráčům také radost ze hry, ale i četné zdravotní výhody. Trénuje se jím srdce a pohybová soustava, ale také strategické myšlení a týmový duch. Dokonce je to i způsob, jak se rodí legendy: slavné týmy, slavní hráči, slavné kopačky…

https://www.r-gol.com/cs/nike-tiempo 

Ale tento sport je překvapivě kontaktní, takže samozřejmě má i zdravotní rizika. Stačí se nějak nešikovně střetnout s jiným hráčem, a už může být neštěstí na světě. Dobrá zpráva je, že většinou o moc nejde. Jak náraz do druhé osoby, tak i pád na zem většině lidí přivodí jen chvilkovou bolest, případně modřinu. Horší je náraz o holeň, která je při fotbale snadno „na ráně“ a na rozdíl od většiny dolní končetiny ji nechrání měkčí tkáň svalu. V takovém případě to opravdu bolí, hlavně bez chráničů. Ani kopance do rozkroku nejsou zrovna vzácné.

https://www.r-gol.com/cs/kopacky-puma

Nebezpečím úrazu však fotbal přece jen je, a to jak pro děti při tělocviku, tak i pro vrcholové hráče. Hraje tu roli obratnost sportovců, jejich konstituce, technické bezpečnostní opatření, ale i nepředvídatelné okolnosti jako počasí. V profesionálním fotbalu je ostatně běžné, že některá zranění vyžadují pozornost lékaře. Podle statistik se nejvíce zranění děje ke konci poločasu, když jsou hráči nejvíce unavení. Při těch ošklivějších střetech nebo pádech může občas nastat vyvrtnutí kotníku nebo kolene či zlomenina zápěstí. Zdaleka nejvíce rizikové jsou samozřejmě nohy, ale také bederní páteř a vzhledem k pádům a hlavičkám také hlava. Nejčastějšími úrazy nebývají úrazy kostí ale natažené svaly.

K prevenci úrazu patří cvičení i vhodná výbava

Svalovým úrazům při sportu se dá do jisté míry předcházet. Co všechno by hráči měli dodržovat?

  1. Připravit svalstvo na výkon. Ať už hrajete fotbal, nebo jenom chodíte běhat, není od věci se před tím rozhřát a protáhnout. U intenzivní sportovní činnosti je to obzvlášť důležitý krok, který není radno podceňovat.
  2. Nepřetěžovat se. Lenost se dá překonat, ale pokud se na fotbal opravdu necítíte, ať už kvůli fyzickým nebo psychickým obtížím, zkuste protentokrát jiné cvičení. Nedoléčené zranění se může znovu zkomplikovat, nesoustředěný hráč může být nebezpečný sobě i okolí.
  3. Hrát fér. Podle statistik v profesionálním fotbalu skoro polovina úrazů nastává při faulech. Obětí úrazu bývá ve čtvrtině případů faulující, takže nedělejte hlouposti, nebo se vám to může vrátit.
  4. Používat kvalitní vybavení. Vyberte si vhodné kopačky podle povrchu, na kterém hrajete. Dobrá bota dodává stabilitu a chrání před pádem. Špunty ale zaručeně zvýší bolestivost, když někoho kopnete. Nezbytné jsou proto také chrániče holení, ochrana brankáře pak je kapitola sama o sobě. Mějte pohodlné oblečení, ideálně rovnou dres, a sundejte si před sportem šperky a všechno, co by se mohlo někde zachytit.

https://www.r-gol.com/cs/nike-phantom

Vážné úrazy při sportu se musí řešit hned!

S pohmožděninou se dá zápas dohrát, ale i ta vám může pěkně zavařit. Pokud to opravdu hodně bolí nebo je zasaženým místem anatomicky složitější část těla, třeba jakýkoliv kloub, už raději nesportujte, ideálně přiložte led a končetinu zvedněte. Ztlumíte tím bolest a zabráníte otoku. Natržený vaz není legrace a naštípnutá kost jakbysmet. Cokoliv, co cítíte hlouběji než na úrovni kůže, by měl co nejdříve prohmatat a zkontrolovat zdravotník.

Přes toto všechno vám rádi opět připomeneme, že ve zdravém těle je zdravý duch a fotbal není výjimkou. V dnešní době je už fotbal dobře zmapovaným sportem, takže hřiště a veškeré příslušenství bývají co nejlépe zabezpečeny. Jen je nutné, aby člověk zabezpečil také sebe a věděl, jak se o sebe v případě nehody postarat.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Nejčastější zranění při fotbale a jak jim předcházet