Menu
StudentMag
Studentské finance

Návod, jak správně doučovat. Vydělejte na svých znalostech

Adéla Lišková

Adéla Lišková

26. 7. 2017

Doučování méně zdatných spolužáků, ale i kohokoliv jiného, je zajímavou možností přivýdělku zejména pro šikovné studenty, ke kterým můžete patřit i vy. Jak správně doučovat a co byste měli vědět, než začnete?

Doučování je mezi studenty rozšířenou činností, kterou lze brát jako příjemnou brigádu, kterou je možné si poměrně jednoduchým způsobem přivydělat pár kaček, ale i jako možnost zdokonalit se v určitém oboru.

Kdo může doučovat?

Doučovat může prakticky každý, kdo nějakému předmětu pořádně rozumí, a zároveň umí látku dobře vysvětlit. Každému jde něco lépe a něco hůře, proto se často mnozí spolužáci doučují navzájem. K tomu, abyste mohli doučovat, však nepotřebujete své spolužáky převyšovat, většinou studenti doučují hlavně nižší ročníky.

Jak doučovat – koho doučovat?

Pokud studujete vysokou školu, kromě studentů vaší školy můžete snadno pomoci s učivem i studentům středních a základních škol, případně s přípravou na přijímací zkoušky. Jestliže byste chtěli doučovat jazyk, pak máte ještě lepší vyhlídky – takovou angličtinu, němčinu či třeba francouzštinu se často touží naučit i lidé v pokročilejším věku.

Angličtinu, anebo třeba matematiku, můžete doučovat i úplně malé děti, v tom případě je však nutné udělat hodiny hlavně zábavné a hravé, aby brzy neztratily pozornost. Můžete využít různé vizuální pomůcky či třeba hudbu.

Jak začít doučovat – kde nabízet

Abyste mohli doučovat, potřebujete mít hlavně studenty. Můžete využít školní nástěnky, dneska ale všichni žijí spíše na internetu. Pokud míříte na studenty konkrétních škol, využijte jejich facebookové skupiny a nabídky vložte do nich. Nabídku si můžete vložit i na různé pracovní portály, ovšem lepší je využít servery přímo zaměřeného na doučování, mezi které patří například:

  • Doučujeme.eu – inzertní server
  • Doučujeme.cz – inzertní server
  • Naučím.cz – profil lektora, vámi určená cena, nutno platit provizi
  • Doučování.cz – profil lektora, fixní cena za výuku, nutno platit provizi

Jak správně doučovat – látka ve škole

Základem správného doučování je samozřejmě vědět, co se student potřebuje naučit. Pokud budete doučovat žáky střední či základní školy, měli byste mít přehled o tom, co se v daném ročníku probírá. Nejlepší je vyžádat si co nejkonkrétnější přehled probírané látky přímo od samotného studenta spolu s tím, co mu dělá největší problém, a podle toho hodinu koncipovat.

Jak správně doučovat – přijímací zkoušky, jazyky a další

V případě, že někoho doučujete ne zcela s přímou vazbou na jeho studium ve škole, pak je pro vás organizace složitější. Nicméně v tomto případě se můžete spolehnout na některou z učebnic daného předmětu, kterou je dobré jako lektor mít. Nemusíte samozřejmě kopírovat celý výklad, je ale dobré inspirovat se strukturou výkladu.

Učebnice většinou píší odborníci, tudíž vědí, v jakém pořadí je vhodné látku podávat tak, aby ji student zvládl. Zejména vám to pomůže při výuce základů jazyka, který vy sami ovládáte na pokročilé úrovni. V případě doučování na příjímací zkoušky, se pak podívejte na stránky dané školy, kde najdete požadavky a obvykle i ukázkové testy, které se studentem určitě projděte.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Návod, jak správně doučovat. Vydělejte na svých znalostech