Menu
StudentMag
Studium

Návod, jak se rychle naučit německy: Najít lektora lze i online

Martin Ulbrich

Martin Ulbrich

19. 12. 2012

Německý jazyk je u nás v porovnání s anglickým a dalšími evropskými jazyky hodnocen jako jeden z nejobtížnějších a nejméně oblíbených. S jeho překonáním vám může pomoci intenzivní kurz, soukromý lektor i televize.

Ani lepší postavení na trhu práce většinou české zájemce o studium jazyků výrazně nemotivuje k výběru němčiny jako cizího jazyka. Kromě přílišné tvrdosti, která je nejrozšířenějšímu mateřskému jazyku Evropské unie mnohdy paušálně vytýkána, si lidé nejčastěji stěžují na jeho velkou obtížnost. K ovládnutí zejména základů němčiny je totiž zapotřebí větší dřiny než u angličtiny, která naopak studentskému zájmu dlouhodobě vévodí.

Němčina dlouhodobě netáhne, přetrvávají i historické předsudky

Druhořadé postavení němčiny potvrdilo například dotazníkové šetření Romany Brokešové s názvem Zájem o studium německého jazyka. Pouze 11,3 procent respondentů uvedlo, že by při výběru mezi studiem angličtiny a němčiny preferovali němčinu.

Hlavním důvodem přitom nemusí být jen subjektivní nelibozvučnost nebo velká obtížnost jazyka, ale také národnostní předsudky. Více než pětina dotázaných kupříkladu pociťuje averzi k německému jazyku kvůli událostem z první poloviny 20. století. Pokud by se však jednalo o podmínku k získání lukrativní pracovní nabídky, odhodlalo by se ke studiu celých 70 procent respondentů.

Ať už se vám tedy i přes velkou míru paušalizace německý jazyk zalíbil či byste jeho znalost rádi uplatnili v budoucnu na trhu práce, přinášíme vám několik rad pro usnadnění prvních kroků.

Výběr učebnice by měl být přizpůsoben věku i vlastnímu zájmu

Základem samostatného studia každého jazyka je výběr kvalitní učební opory. Na poli německého jazyka lze doporučit několik hodnotných učebnic z dílny respektovaného nakladatelství Hueber, které se mezi sebou liší především svou cílovou skupinou, a tedy i výběrem tematických okruhů. Pro děti a mládež jsou nejvhodnějšími oporami PlanetIdeen nebo Pingpong neu, dospělým mohou pomoci knihy Schritte internationalThemen aktuell a Menschen.

V českých podmínkách můžeme vsadit také na učebnici Studio D našeho tuzemského nakladatelství Fraus, která je určena všem studentům od 15 let i dospělým. Pro své zaměření na komunikační schopnosti bývá v současné době hojně využívána na středních školách.

Mezi knihami v dané věkové kategorii najdeme rozdíly jak v tematickém, tak i gramatickém materiálu v jednotlivých lekcích. Konečný výběr učebnice by tak měl student ještě přizpůsobit tomu, jaký systém a strukturování učiva mu nejvíce vyhovuje. Vybranou učebnici doporučujeme před koupí prostudovat nebo její výběr konzultovat s lektorem.

Efektivní přípravu poskytne intenzivní kurz

Nákladnější, zato mnohem účinnější variantou, je navštěvování intenzivního jazykového kurzu. Ty nejčastěji sestávají z 50 až 70 vyučovacích hodin a student může denně absolvovat klidně i 5 hodin jazyka. Jeden intenzivní kurz pro nižší jazykové úrovně vás přijde v průměru na 5 až 6 tisíc korun.

Mezi nejpopulárnější a zároveň nejžádanější realizátory kurzů německého jazyka patří Goethe Institut, Altissima nebo relativně nová jazyková škola Skřivánek.

Pozor na kvalifikovanost soukromých lektorů

Další možností je najít si svého soukromého lektora. Na českém internetu se v poslední době roztrhl pytel s různorodými lektorskými systémy, které zájemci umožňují domluvit místo, cenu i rozsah výuky v podstatě za pár okamžiků z pohodlí domova. Někteří lektoři nabízejí dokonce i možnost výuky online, často prostřednictvím telekomunikačního programu Skype.

Úskalím většiny lektorských systémů je ovšem relativně nízká kontrola důvěryhodnosti vyučujících. Lektorem se totiž může stát prakticky každý uživatel jazyka po vyplnění základních údajů o své osobě a získané praxi. Do jaké míry se jedná o pravdivé nebo autorizované informace, však zůstává otázkou.

Databáze lektorů Naučím.cz se tento problém snaží řešit například systémem hodnocení pomocí hvězdiček, jejichž počet každému lektorovi narůstá na základě uskutečněných zakázek. Nevýhody přináší systém kvalifikovaným, ale časově méně flexibilním lektorům. Za odmítnuté zakázky se jim totiž hodnocení bude naopak snižovat. Mezi další hojně využívané systémy, byť bez systému ověřování lektorů, patří například Kvalitní doučování nebo Doučování.cz.

Jako skutečně profesionální poskytovatel individuální výuky se naopak prezentuje vzdělávací službaEUAGENCY, jejíž lektoři se rekrutují převážně z řad vysokoškolských studentů příslušných oborů. Najdeme mezi nimi i učitele na různých typech škol. Svou prezentaci staví agentura mimo jiné na velkém množství pozitivních referencí od svých klientů.

„V září 2011 jsem se začala připravovat s lektorem na přijímací zkoušky na MU v Brně a ráda bych mu touto cestou poděkovala za to, že s jeho výrazným přispěním jsem zkoušky nejenže úspěšně složila, ale během roku jsem výrazně zlepšila své angličtinářské schopnosti,“ pochvaluje si třeba studentka Karolína.

Učení zpříjemní rádio i televize

Svou cestu za ovládnutím jazyka si samozřejmě můžete oživit i prostřednictvím různých multimédií. Zajímavou variantou je například sledování oblíbených filmů a seriálů v německém jazyce. Je tedy na každém, bude-li pilovat porozumění na Simpsonových, South Parku či populární parodii Scary Movie.

V pokročilejším stadiu výuky lze také naladit rozhlasovou stanici Deutsche Welle nebo některou z lokálních televizí, jejichž obsáhlejší seznam najdete na webových stránkách.

Jak praví známé přísloví – kolik jazyků znáš, tolikrát jsi člověkem. A ať už se při studiu němčiny spolehnete čistě na vlastní iniciativu, služby jazykové školy nebo soukromého lektora, tvrdá práce a vytrvalost se s výhledem na nové komunikační i pracovní možnosti rozhodně vyplatí.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Návod, jak se rychle naučit německy: Najít lektora lze i online