Menu
StudentMag
Studium

MŠMT bude rušit filozofické fakulty. Zatraktivní tak technické obory

Studentstvo se sotva stačilo vyrovnat s novou podobou maturitní zkoušky, a MŠMT už přichází s další inovací školského systému. Změna se tentokrát dotkne studentů humanitních věd: jejich fakulty k na začátku příštího roku zaniknou.

Posluchárny filozofických fakult zůstanou od příštího roku prázdné. Zdroj: sxc.hu

K tomuto razantnímu kroku se ministerstvo uchýlilo po několikadenní hluboké úvaze. „Filozofie jakožto věda se již vyčerpala,“ nechal se na včerejší tiskové konferenci slyšet ministr. „V současné době nemá smysl, aby se společnost dál ideově rozvíjela, neboť už v této oblasti dosáhla pomyslného vrcholu.“

Současný ministr školství humanitním vědám neupírá jejich dosavadní přínos pro společnost. „Nevím, kde bychom byli bez velkých myslitelů – od Platóna přes Descarta až po Freuda. Už jen díky srovnání těchto tří však vidíme, že s filozofií to jde z kopce a činnost dalších, navíc diplomovaných filozofů, by mohla vážně poškodit naši morálku.“

Cílem je zvýšit zájem o technické obory

Změna by podle tiskové mluvčí MŠMT měla vést především k zatraktivnění technických oborů. Mladí lidé, kteří na ně od dětství prokazatelně nemají nadání, však nepřijdou zkrátka. Vybrat si budou moci z šesti oborů, jež kombinují techniku a humanitní vědy.

Studenti, kteří se do teď zaměřovali humanitně, mohou přejít na některý z nově zavedených oborů: Angličtina se zaměřením na energetiku, Procesní inženýrství v kontextu filozofie, Membránová estetika, Tlumočnictví pro vodohospodáře, Silnoproudá elektrotechnika v průsečíku času nebo Robogogika.

Profesoři a odborní pracovníci, kteří humanitní vědy na vysokých školách vyučují, budou po zrušení fakult využiti k veřejně prospěšné činnosti. Pro ty aktivnější z nich budou připraveny stáže, jež jim umožní se rychleji zapracovat v pro ně dosud neznámých oborech.

Apríl

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

MŠMT bude rušit filozofické fakulty. Zatraktivní tak technické obory