Menu
StudentMag
Studium

Ministr Chládek volá po větší ochraně pedagogů. Není na co čekat, říká

Martin Ulbrich

Martin Ulbrich

18. 4. 2014

Ministr školství Marcel Chládek zamýšlí prosadit opatření, které zajistí právní ochranu učitelům i ostatním pedagogickým pracovníkům. Chce je uchránit před útoky ze strany žáků a chovanců ve výchovných ústavech.

Reagoval tak na zvyšující se brutalitu, jež vyvrcholila napadením ve výchovném ústavu v Králíkách na Orlickoústecku. Na konci března zde 14letý chovanec bodl vychovatele šroubovákem do krku. S o rok starším mladíkem poté ještě zkopali jeho kolegyni.

Za agresivitu chce MŠMT trestat děti i rodiče

„Je to dvanáctý případ brutálního ataku na pedagogického pracovníka v České republice. Nevím, na co čekáme,“ řekl Chládek na mimořádném tiskovém brífinku.

Cestou je podle něj nejen vyšší právní ochrana pedagogických pracovníků, ale také zpřísnění trestů za jejich napadení. Postih by se v takovém případě týkal dětí i rodičů.

Vedle toho zdůraznil, že podobné opatření funguje na Slovensku a řeší se v Polsku, Německu nebo Francii. Pouze v ČR před tímto problémem zavíráme oči. Zhoršující se klima na školách přitom dlouhodobě potvrzují údaje České školní inspekce nebo výsledky mezinárodního šetření PISA.

Pedagogové by získali status chráněné osoby

Právě slovenské řešení se sociálnědemokratickému ministrovi zdá jako nejvhodnější. Pedagogové by podle něj neměli být přímo úřední osobou jako policisté, soudci nebo ministři, ale takzvanou chráněnou osobou. Takové postavení je méně zneužitelné a útočníkům současně zařídí vyšší tresty.

Marcel Chládek se rozhodl v problematice osobně angažovat. V pondělí proto navštívil výchovný ústav v Králíkách, kde došlo k poslednímu potvrzenému útoku. S ředitelkou zařízení jednali mimo jiné o konkrétních opatřeních ohledně mimořádného stavu po napadení vychovatelů.

Ústavy dostanou více peněz i vychovatelů

Včera pak absolvoval mimořádné setkání se zástupci všech výchovných ústavů v ČR, na němž představil návrhy zákonných změn. Mimoto ústavům slíbil více finančních prostředků na vybavení a vzdělávání vychovatelů. Zvýšit by se v jednotlivých zařízeních měl i počet zaměstnanců.

Chráněnými osobami by se pedagogové mohli stát již na začátku příštího roku.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Ministr Chládek volá po větší ochraně pedagogů. Není na co čekat, říká