Menu
StudentMag
Studentský život

Ministerstvo školství opět chybně účtuje. Nesouhlasí 90 milionů korun

Martin Ulbrich

Martin Ulbrich

6. 9. 2013

Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) našel při kontrole loňského hospodaření v resortu školství chyby v hodnotě 90 milionů korun. Podle pracovníků úřadu se ale jedná o zanedbatelný přehmat.

Zjištěné nedostatky totiž představují pouze 4 procenta z takzvané hladiny významnosti, tedy z maximální únosné hodnoty chyb. Poměrně velkorysý systém NKÚ dovoluje resortu dopustit se přehmatů až do výše 2,4 miliardy korun.

Chyby jsou převážně ve smluvních poplatcích a darech

Ministerstvo školství vykázalo nesprávně zejména smluvní závazky nebo darovaný majetek. Účtování podle pracovníků NKÚ ale komplikuje také nejasný výklad předpisů, jenž může v budoucnu způsobit starosti i jiným odborům státní správy.

Samotné ministerstvo vidí za nepřesnostmi pouze nesprávné zařazení některých položek. K výsledku účetní zprávy to uvedl mluvčí MŠMT Marek Zeman.

49 miliard zůstává bez komentáře

Nejvyšší kontrolní orgán ČR se nemohl vyjádřit k celkové částce 49 miliard korun, která souvisí s předfinancováním výdajů rozpočtu. Položka zahrnuje převážně investice, které by měly být uhrazeny z fondů Evropské unie.

Přestože se podíl nekomentovaných výdajů rok od roku zvyšuje, NKÚ nehodlá v příštím roce kontrolu provádět znovu. Zdůvodňuje to velmi nízkou mírou chybovosti v aktuálním období.

MŠMT odvrací fiasko z loňského roku

Situace se od předchozího auditu výrazně zlepšila. Vloni úřad objevil chyby účtování ve výši 117,2 milionů korun, položky v celkové hodnotě 26 miliard korun navíc označil za nejasné.

Nesrovnalosti ve školském rozpočtu tedy přesáhly desetinásobek hladiny významnosti. Zajímavostí je, že i tehdy mělo podle ministerstva dojít pouze k nesprávnému zařazení účetních položek.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Ministerstvo školství opět chybně účtuje. Nesouhlasí 90 milionů korun