Menu
StudentMag
Kariéra pro studenty

Milostné vztahy na pracovišti. Jak se na ně dívá zákon a jak psychologie?

Adéla Lišková

Adéla Lišková

20. 9. 2016

Většina z nás stráví v práci zhruba třetinu života, někteří pak ještě více. Spoustu zaměstnanců tak zde potká dobrodružství v podobě románku s kolegou či kolegyní. Jsou milostné vztahy na pracovišti přípustné z hlediska zákona? A jsou přípustné z hlediska psychologie?

Vztahy na pracovišti – zákoník práce

Zákoník práce milostné vztahy na pracovišti nezakazuje – přesněji zde tedy o nich téměř žádné zmínky nenajdete. Výjimkou je ustanovení, že fyzická osoba jakožto zaměstnavatel nemůže zaměstnat svého manžela či manželku. Plošně tedy žádná omezení pro románek s kolegou neexistují, ovšem firmy si mohou vztahy na pracovišti upravovat ve svých vnitřních předpisech. Proto než se do něčeho takového pustíte, pečlivě si je prostudujte.

Vztahy na pracovišti – firmy v Česku

V Česku ovšem platí, že zaměstnavatelé jsou k milostným vztahům v práci obecně tolerantní, ať už se jedná o poměr mezi podřízeným a nadřízeným pracovníkem či mezi zaměstnanci na obdobné pozici. Ovšem pouze v případě, že oba dále zodpovědně plní své úkoly a na jejich pracovní výkon vztah nemá negativní vliv.

Vztahy na pracovišti – vedoucí pozice

Pozor byste si však měli dát tehdy, jestliže pracujete ve vrcholném managementu firmy. Na vysokých postech jsou milostné vztahy nejen nevhodné, ale dokonce i často výslovně zakázané. Pokud takový zákaz porušíte, velmi pravděpodobně přijdete o své místo.

Podobné věci se mohou řešit i v etickém kodexu firmy, proto si raději pročtete i ten. Může se vám to zdát tvrdé, ovšem pokud se nad tím zamyslíte, jistě vám dojde, že když na povrch vyjdou milostné vazby v rámci vedení firmy, nejenže to nedělá dobrý obrázek navenek, ale nepůsobí to dobře i na ostatní zaměstnance podniku.

Vztahy na pracovišti – psychologie

Rada od psychologů na toto téma zní, že je pochopitelně lepší hledat si partnera mimo svojí práci. I oni však chápou, že láska si nevybírá, a dodávají, že pokud se vám to přeci jen stane, jde to zvládnout i s čistým štítem. Pokud milostné vztahy na pracovišti nejsou ve vaší firmě zakázány a váš pracovní výkon se nijak nezhoršil, nemělo by to vedení vůbec řešit. Ovšem i tak byste se měli snažit to jak šéfovi, tak spolupracovníkům co nejvíce ulehčit.

Vztahy na pracovišti – jak to zvládnout

Jak svým milostným vztahem s kolegou neiritovat všechny kolem? Měli byste se jednoduše chovat tak, aby někdo cizí, kdo přijde k vám do práce, nic nepoznal. Tabu jsou tedy veškeré dotyky a polibky, dlouhé telefonování a intimní rozhovory, stejně jako milostná oslovování. Nemusíte svůj vztah před kolegy přímo tajit, ovšem snažte se v práci vystupovat tak, že mezi vámi nic není.

Problémy by mohly nastat v případě, pokud se zapletete s někým, s kým jste v přímém vztahu podřízenosti a nadřízenosti. Kolegové by vás mohli podezřívat z nějaké protekce. V tomto případě může být řešením přesun jednoho z páru na jiné pracoviště. V každém případě by však šéf k tomu dotyčného neměl nutit a nemělo by jít o horší pozici, než zaměstnanec dosud zastával.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Milostné vztahy na pracovišti. Jak se na ně dívá zákon a jak psychologie?