Menu
StudentMag
Studium

Mezifakultní studium. Řešení, jak studovat dva obory najednou

Adéla Lišková

Adéla Lišková

5. 7. 2016

Možná se právě rozhodujete, kam podat přihlášku na vysokou školu, ale nemůžete se rozhodnout mezi dvěma obory dosti odlišného zaměření. V tom případě by pro vás mohlo být řešením mezifakultní studium. O co se jedná?

Mezifakultní studium je v podstatě víceoborové studium, které probíhá na více fakultách. Typicky jde tedy o dvouoborové studium, přičemž každý z oborů studujete na jiné fakultě, avšak v rámci jedné univerzity a v rámci jednoho studijního programu.

Výhody mezifakultního studia

Některé univerzity (například Česká zemědělská univerzita v Praze) mezifakultní studium neumožňují. To však neznamená, že zde nemůžete studovat dva různé obory na různých fakultách. Musíte však v rámci každého z nich splnit standardní povinnosti. U bakalářského studia to tedy znamená získat dvakrát 180 kreditů.

Pokud je ovšem vaše studium vedeno jako mezifakultní, pak to pro vás znamená určité výhody. Jelikož studium probíhá v rámci jednoho studijního programu, musíte získat dohromady pouze 180 kreditů.

Mezifakultní studium UK

K českým univerzitám, které svým studentům umožňují studovat dva obory na dvou různých fakultách, patří pražská Univerzita Karlova. Mezifakultní studium je zde jednou z forem dvouoborového studia (tou druhou je studium dvou oborů na stejné fakultě), v jehož rámci je možné kombinovat prakticky jakékoliv obory.

Při dvouoborovém studiu vás zde kromě kreditové úlevy čeká dokonce jen jedna bakalářská, respektive diplomová práce. Dvojitým státnicím se ovšem nevyhnete.

Mezifakultní studium MUNI

Mezifakultní studium umožňuje také brněnská Masarykova Univerzita. I zde je toto studium vedeno jako forma dvouoborového studia, přičemž student je vždy veden na své kmenové fakultě, která se stará o organizaci jeho výuky.

Možnost mezifakultního studia zde nejvíce využívají studenti Filozofické fakulty, která v tomto ohledu spolupracuje s Přírodovědeckou fakultou, Fakultou sociálních studií, Pedagogickou fakultou, Ekonomicko-správní fakultou a Fakultou sportovních studií. Další z univerzit, která nabízí mezifakultní studium, je UPOL – Univerzita Palackého v Olomouci.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Mezifakultní studium. Řešení, jak studovat dva obory najednou