Menu
StudentMag
Příprava k maturitě 2022

Maturita 2022: Jak se naučit na poslední chvíli? Vybrali jsme 5 tipů

Prospali jste celý rok a vzbudila vás až maturita bušící na dveře? Při troše štěstí vás snaha na poslední chvíli spasí. Podívejte se, co ještě můžete pro zkoušku dospělosti udělat.

Následující body jsou skutečně nouzová řešení. Máte-li na přípravu čas, využijte ho zodpovědněji. Pokud vám ale zbývá 100 % maturitních otázek k vypracování a víte, že v brzké době příliš nepokročíte, nejspíš nebudete mít na výběr.

Přestaňte panikařit

Zhluboka se nadechněte a zachovejte klid. Nechat vše na poslední chvíli byla vaše volba a vy teď musíte nést následky. Udělejte si čaj a přejděte k dalšímu bodu.

Rozvrhněte si učení

Ne nadarmo je plánování nejčastěji omílanou radou. Vypište si, co všechno byste se potřebovali naučit a vytvořte si učební plán. V časové tísni možná budete muset některé učivo vynechat. Vyškrtněte to, o kterém víte alespoň nutné minimum.

Od každého kousek

Nespoléhejte se, že budete mít u maturity štěstí a vytáhnete si jednu ze dvou otázek, které jste se naučili. Raději vsaďte na jistotu a našprtejte se alespoň základní body všech otázek, jež byste měli umět.

„V materiálech musím mít pořádek. Nejlépe se mi učí, když mám vše přehledně vypsané, nejlépe i barevně podtrhané.“

Hana, Univerzita Karlova

Využijte zpracovaných materiálů

Jistě pro vás není novinkou, že lze stáhnout většinu maturitních otázek na internetu. Při přípravě narychlo nezbývá jiná možnost. Doufejte jen, že otázky jsou zpracovány precizně a bezchybně a že vás papouškování cizích poznatků nedovede do pekel.

„Nevydržím nad učením dlouho sedět, musím minimálně párkrát změnit prostředí. Tím, že se učím na víc místech, si ale informace většinou lépe zapamatuju.“

Honza, Gymnázium Jana Nerudy

Volného času se dočasně vzdejte

Posledních několik dní před zkouškou již není čas ztrácet čas. Dojíždíte-li do školy, využijte dobu strávenou v autobuse či vlaku ke čtení poznámek. Pár dní bez pohledu na krajinu za oknem vydržíte.

Večer dejte sbohem knížkám a seriálům. Co se naučíte před spaním se vám totiž snadněji uloží do dlouhodobé paměti. Večerní studium možná vyřeší trable těch, již mají problémy s usínáním.

Doopravdy chcete maturitu zvládnout? Tak se bez dalších odkladů vrhněte na přípravu. Vy na to máte!

Ohodnoťte tento článek:
1,4
Právě čtete

Maturita 2022: Jak se naučit na poslední chvíli? Vybrali jsme 5 tipů