Menu
StudentMag
Příprava k maturitě 2022

Máme 4 tipy, jak se na maturitu připravovat už teď. Sepište vzorečky

Lucie Hejduková

Lucie Hejduková

21. 1. 2015

I když se může zdát, že je maturita stále v nedohlednu, přípravu na ni není radno podcenit. Utečete to jako voda a najednou se ocitnete možná před jednou z nejtěžších zkoušek vašich studijních let.

Ano, nedá se úplně předpokládat, že se hned zítra – téměř tři měsíce před maturitou – začtete učit, udělat si ale poznámky, zpracovat témata a v případě potřeby se poohlédnout po doučování je jistě na místě.

V rámci přípravy na maturitu naleznete v nabídce dostatečné množství různých kurzů, které slibují, že vám pomohou maturitním maratonem snadněji proplout. Není to však nutností. I bez placených profesionálních kurzů se maturita skládá s lehkostí, chce to jen pečlivou přípravu.

Obstarejte si materiály

Abyste mohli efektivně postupovat v přípravě na maturitu, základem je obstarat si veškeré materiály, které budete potřebovat. Zapátrejte ve svých skříních a šuplících po pracovních blocích, sešitech s výpisky a učebnicích.

Nějaké materiály vám snad chybí? To je přesně ta pravá chvíle zajistit si v knihovně dlouhodobou výpůjčku a začít vypisovat. Neváhejte. Běžně se totiž stává, že knihy, které zrovna sháníte, potřebuje i někdo jiný a snadno nemusí být k dispozici.

Povinná maturitní četba

Často odkládanou povinností, mnohokrát také odbývanou, je právě četba. Představa, že relevantní informace o publikacích načerpáte z neověřených internetových stránek, je v mnoha případech mylná. Abyste se vyvarovali nepříjemného neúspěchu, je nejvyšší čas začít číst a obsah knih si postupně zpracovávat.

Nejlépe uděláte, když si poznámky vypíšete do počítače, kde je můžete kdykoli jednoduše upravovat.

Souhrn vzorečků

Rovněž je vhodný čas oprášit matematicko-fyzikální a chemické tabulky. Začněte si k daným oblastem látky vypisovat důležité vzorce a poučky. Výhodné také je se s tabulkami seznámit (poznat, jak jsou strukturované), abyste se na „potítku“ nemuseli potit více, než je třeba. Ve cvičebnicích si označte příklady, jež pro vás byly problematické, a nezapomeňte si čas od času připomenout jejich řešení.

Doučování

Cítíte, že máte v nějaké látce mezery, které nezaplní studium z učebnice? Pokud ano, pak je nejlepší doba zajistit si doučování. V tomto období by to neměl být vůbec žádný problém. Studenti vysokých škol i středoškolští učitelé často nabízejí maturantům poměrně finančně dostupné doučování.

Člověk, jenž danému tématu rozumí, vám látku přiblíží a vysvětlí lépe než učebnice. Populární je doučování především v oblasti matematiky, fyziky a angličtiny, kde má asi největší opodstatnění.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Máme 4 tipy, jak se na maturitu připravovat už teď. Sepište vzorečky