Menu
StudentMag
Studium

Lepší výkon o zkouškovém? Zkuste doplňky stravy pro lepší soustředění

Při zkouškovém období je důležité být co nejvíce soustředěný a plně se věnovat studiu. Někteří lidé ale mohou mít problémy s koncentrací a hledají způsoby, jak zlepšit svůj výkon. Doplňky stravy mohou být jednou z možností, jak podpořit soustředění a zlepšit výsledky při zkouškách.

Doplňky stravy

Existuje řada různých doplňků stravy, které mohou zlepšovat koncentraci a paměť. Jsou tak významnou pomocí při učení. Suplementy mohou obsahovat rozmanité aktivní látky, přičemž nejčastěji jde o výtažky z bylin a různé živiny, které jsou tělu přirozené. Jde například o:

  • Ginkgo biloba,
  • Omega-3 mastné kyseliny,
  • L-karnitin,
  • Bacopa monnieri.

Ginkgo biloba

Gingko Biloba je asijský strom, který je považován za jednu z nejstarších rostlin na světě. Pro výrobu doplňků stravy se z tohoto stromu využívají sušené listy. Tradice jejich využití sahá až do starověké Číny, kde je místní léčitelé používaly ke zlepšení koncentrace a paměti. Bylina nabízí příznivé účinky pro lidi, kteří mají problém se soutředěním.

Ginkgo biloba je označováno jako nootropikum, což je látka, která může podporovat funkci mozku. Má se za to, že ginkgo biloba může pomoci zlepšit krevní oběh v mozku a zvýšit tak soustředění a zlepšit paměť. Kromě podpory kognitivních schopností navíc přispívá k dobrému fyzickému a duševnímu zdraví.

Omega-3 mastné kyseliny

Omega-3 mastné kyseliny jsou esenciální mastné kyseliny – jsou nezbytné pro náš organismus, ale tělo si je nedokáže samo vyrobit. Omega-3 mastné kyseliny se nacházejí především v rybím oleji, ale také v některých rostlinných olejích, jako je olej z chia semínek nebo olej z konopí.

Omega-3 mastné kyseliny jsou důležité pro správnou funkci mozku a jsou často doporučovány pro podporu koncentrace a paměti. Tyto látky přispívají k normální činnosti srdce při přívodu 250 mg denně.

L-karnitin

L-karnitin je aminokyselina, která se vyskytuje přirozeně v těle a hraje důležitou roli při přeměně tuků na energii. V poslední době se ale začíná objevovat i jako možné řešení pro zlepšení soustředění a paměti.

Bacopa monnieri

Bacopa monnieri je rostlina používaná v tradiční indické medicíně jako přírodní prostředek pro zlepšení paměti a soustředění. Navneet Kumar z americké nemocnice a další odborníci z Indie se zaměřili na účinky byliny na kognitivní funkce u studentů. Z výsledků bylo zjištěno, že užívání vedlo ke zlepšení paměti.

Vitamíny pro lepší koncentraci

Kromě výtažků z bylin obsahují doplňky stravy často i vitamíny. Jde o velmi důležité živiny pro naše tělo, jelikož se podílí na mnoha procesech v organismu – fungují jako katalyzátory biochemických reakcí, čímž se podílí na fungování metabolismu.

Vitamíny nabízí pozitivní účinky i pro naši paměť a schopnost soustředit se. Můžete tak vyzkoušet vitamíny na paměť. Nabízeny jsou zpravidla komplexní doplňky obsahující řadu aktivních látek. Jsou tak zajištěny různé účinky, přičemž jejich kombinace nabízí efektivní zlepšení koncentrace a schopnosti učit se.

Doplňky stravy na učení

Zdroj: Shutterstock

Další tipy pro zlepšení soustředění

Kromě užívání doplňků stravy existují i další způsoby, jak zlepšit své soustředění a výkon, nejen při zkouškovém období. Mezi ně patří:

  1. Dostatečný spánek: Dostatek spánku je důležitý pro dobré fungování mozku a může pomoci zlepšit soustředění a paměť.
  2. Pravidelné cvičení: Pravidelný pohyb může pomoci zlepšit koncentraci a zvýšit výkon mozku.
  3. Vyvážená strava: Vyvážená strava bohatá na ovoce, zeleninu, celozrnné výrobky a bílkoviny může pomoci podpořit mozkové funkce.
  4. Pravidelné pauzy: Pravidelné pauzy během studia mohou pomoci zlepšit soustředění a zabránit vyčerpání.
  5. Vhodné studijní prostředí: Vhodné studijní prostředí, kde není rušno a kde je dostatek světla, může pomoci zlepšit soustředění a výkon při studiu.

Doplňky stravy mohou mít pozitivní vliv na zlepšení soustředění a paměti. Nabízí řadu benefitů, které jsou nápomocné zejména během zkouškového. Jejich užívání je dobré konzultovat se svým lékařem, abyste předešli možným vedlejším účinkům.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Lepší výkon o zkouškovém? Zkuste doplňky stravy pro lepší soustředění