Menu
StudentMag
Kariéra pro studenty

Kurz mzdy účetnictví Praha: Jak začít kariéru jako účetní?

Chcete se pustit do kariéry v oblasti účetnictví? Kurz mzdy účetnictví vás připraví na náplň práce mzdové účetní například v Praze nebo v dalších větších městech. Přečtěte si také, jaký můžete očekávat plat nebo pro koho je určen.

Jaká je náplň práce účetní?

Kvalitní účetní potřebuje každá firma nebo živnostník pro vedení účetnictví. Zpravidla má účetní na starost především zpracovávání mezd, vedení účetních operací, fakturaci společnosti a vedení dokladové inventury. Dále se také stará o daně, zápisy do účetních položek a úschovu všech potřebných dokumentů.

Především ve větších firmách pak najdeme více účetních, z nichž každá se stará o určitou část účetnictví. Největší zodpovědnost nese hlavní účetní, která má na starosti ostatní kolegyně a kolegy a kontrolu nad správností účetních operací v jednoduchém a podvojném účetnictví.

Mezi další zaměření obvykle patří mzdová účetní nebo daňový poradce firmy.

Mzdová účetní – náplň práce:

 • správa a evidence mzdových listů,
 • výpočty dovolené či nemocenské,
 • správa platových výměrů a účtování mezd,
 • systém odměn ve společnosti,
 • někdy se také stará o personální náležitosti firmy jako nábor nových zaměstnanců, příprava smluv a pracovních poměrů a podobně.

Potřebné vzdělání a praxe pro výkon práce mzdové účetní

V obecné představě společnosti platí, že pro výkon zaměstnání účetní musíte vystudovat minimálně střední školu se zaměřením na ekonomiku s maturitou. Tato dřívější praxe byla však už dávno překonána a není tak úplně pravdou.

V oblasti ekonomie a souvisejících zákonů se každý rok stane hned několik změn, a proto mnohdy příliš zastaralé informace ze školy nepředstavují výhodu, ale pravý naopak.

Pro výkon práce v účetnictví vám postačí i výuční list a adekvátní rekvalifikační kurz. Ty jsou uzpůsobené i úplným začátečníkům v oboru a patří mezi nejoblíbenější volby rekvalifikací pro svou nízkou časovou dotaci. Po absolvování rekvalifikace obdržíte osvědčení, které vás opravňuje vykonávat povolání účetní, a proto si jej nezapomeňte přidat do svého životopisu.

Kurz mzdy účetnictví Praha vám může pomoci se startem kariéry

Jste z Prahy a chcete se věnovat práci mzdové účetní? Pak je pro vás jak dělaný kurz mzdy účetnictví, který vám pomůže získat základní znalosti z oboru, orientaci v zákonech a mzdách samotných a ještě díky němu získáte konkurenční výhodu na pracovním trhu.

Kurzy účetnictví jsou však velmi rozšířené a oblíbené po celé České republice. Stačí si jen vybrat ten nejvhodnější právě pro vás. Při výběru však dbejte na odbornost a kvalitu dané vzdělávací společnosti. Zaměřte se především na:

 • platnou akreditaci kurzu od MŠMT
 • reference daného lektora
 • historii a reference dané vzdělávací společnosti
 • cenu kurzu, která by se měla pohybovat přibližně od 7 000 do 15 000 Kč

Rekvalifikační kurz vám může uhradit úřad práce

Investice do rekvalifikačního kurzu se vám vrátí již za několik desítek hodin práce. Uhradit jej můžete sami a vložit peníze do své vlastní budoucnosti a vzdělání. Dále můžete využít proplacení nákladů od úřadu práce.

Pro nárok na proplacení musíte splňovat několik podmínek:

 • musíte se nacházet v evidenci úřadu práce jako zájemce nebo uchazeč o zaměstnání,
 • dále je nutná zdravotní způsobilost jedince pro výkon zvolené profese,
 • mělo by se jednat o účelnou rekvalifikaci, což znamená, že po jejím absolvování máte reálnou šanci na získání zaměstnání.

Úřad práce v Praze se hojně zapojuje do proplácení rekvalifikačních kurzů. Stát díky tomuto nástroji reguluje počet nezaměstnaných v Česku.

Kolik si jako mzdová účetní vyděláte?

Zajímá vás, kolik si jako mzdová účetní vyděláte a jak jste na tom ve srovnání s ostatními kolegy a kolegyněmi z oboru účetnictví? Přinášíme vám přehled průměrných hrubých mezd podle webu platy.cz.

 1. Účetní                      25 711 – 45 786 Kč
 2. Mzdová účetní         25 982 – 48 130 Kč
 3. Hlavní účetní            28 933 – 63 399 Kč

Jedná se tedy o poměrně pěkně placenou pozici na pracovním trhu. Oboru účetnictví se navíc můžete věnovat jak z pozice zaměstnance, tak pomocí vázané živnosti. K druhé variantě však budete muset splnit podmínku 5 let praxe v oboru nebo si zajistit garanta.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Kurz mzdy účetnictví Praha: Jak začít kariéru jako účetní?