Menu
StudentMag
Studentské finance

Které finanční výrazy byste měli určitě znát?

Orientovat se na poli osobních financí je v dnešní době nutnost. A i když se finanční gramotnost nikde neučí, je dobré se sám vzdělávat a vyznat se v základních pojmech. Proto jsme pro vás připravili malý slovníček užitečných výrazů, které by se vám mohly hodit.

3D secure

Jestliže nakupujete online a na platební stránce vidíte označení 3D secure nebo logo Verified by Visa a MasterCard SecureCode, můžete být v klidu. Tato technologie dělá totiž nákupy na internetu bezpečnějšími a v současné době ji podporuje valná většina e-shopů v České republice i v Evropě.

Abyste mohli zaplatit, je nutné zadat údaje z vaší karty (obvykle se jedná o číslo karty, datum expirace a CVC/CVV kód), následně vám na telefon přijde jednorázový SMS kód. Teprve po jeho zadání proběhne platba. Znamená to, že pokud by někdo chtěl zneužít vaši kartu, pomocí ověřovacího kódu se to dozvíte.

Akontace

Akontace značí výši částky, kterou je nutné vložit jako první splátku. Často se s ní setkáte hlavně u hypoték. Měří se obvykle určitou procentuální sazbou z půjčované částky.

Autorizace

Ověřování transakce, která byla provedena platební kartou. Autorizaci provádí obchodník i autorizační centrum.

Bezkontaktní platba

Pokud budete platit bezkontaktně, znamená to, že nemusíte kartu zasunout či projet terminálem, ale stačí ji jen přiložit a platba bude provedena. Terminál musí být vybaven možností pro bezhotovostní platby, poznáte to podle označení.

Bonita

Bonitu banka posuzuje například při poskytování úvěru. Platí, že čím nižší bonita u klienta je, tím je pro banku rizikovější půjčovat své peníze. Bonitu ovlivňuje například věk žadatele, dosažené vzdělání, aktuální profese, rodinný stav, ale i pohlaví.

Debetní karta

Debetní karta je nejběžnějším druhem platební karty. Prostředky na této kartě jsou přímo spojeny s běžným účtem. S debetní kartou můžete peníze vybírat, platit přes platební terminály i online.

Embosovaná karta

Embosovanou platební kartu poznáte na první pohled. Číslo karty, vaše jméno i datum expirace jsou vždy vyraženy, takže karta není úplně hladká. Hodí se zejména při cestách do zahraničí, jelikož s ní můžete platit i v obchodech, které nemají klasický elektronický terminál, ale jen takzvaný imprinter.

Google Pay

Google Pay je technologie, která umožňuje placení přes chytrý telefon se systémem Android. Tuto možnost musí umožňovat vaše banka a implementovat ji do svého mobilního bankovnictví. Ve chvíli, kdy si tuto možnost povolíte, to pro vás znamená, že s sebou nemusíte brát platební kartu. Jednoduše telefon přiložíte k terminálu, který podporuje bezhotovostní platby, a máte hotovo. Při nižší platbě než 500 Kč dokonce nemusíte telefon ani odemykat.

IBAN

Tato zkratka označuje výraz International Bank Account Number. Jedná se o číslo vašeho účtu v mezinárodním formátu. Potřebovat ho budete například při mezinárodních platbách.

IBAN konvertor

Tento nástroj vám po zadání potřebných údajů vyhodnotí, jak vypadá váš IBAN.

IBAN konvertor lze využít pro výpočet čísla účtu ve formátu IBAN z čísla účtu v domácím formátu.

Kontokorent

Kontokorent je typ krátkodobého úvěru, který vám poskytuje jakousi finanční rezervu. Díky kontokorentu můžete jít na svém běžném účtu do minusu.

Kreditní karta

Kreditní karta je platební karta, ze které však nečerpáte své vlastní prostředky, ale prostředky banky. Jedná se tedy o takový menší úvěr, který následně splácíte. Velmi často bývá běžná (debetní) platební karta, která je spojená s vaším běžným účtem, označována nesprávně jako kreditní.

Refinancování

Refinancování značí převedení vaší půjčky k jiné instituci, obvykle za výhodnějších podmínek. Znamená to, že svůj úvěr začnete splácet jinde, s odlišnou úrokovou mírou a případně dalšími změnami.

RPSN

Zkratka RPSN označuje roční procentuální úrokovou sazbu. Na rozdíl od úrokové sazby zohledňuje RPSN i další faktory, jako jsou například poplatky bance za vedení účtu. Tato veličina se vždy váže k období jednoho roku. Najdete ji u všech typů úvěrů, někde je dokonce její uvádění podmíněno zákonem. Pokud budete zvažovat jakýkoli úvěr, bude to pro vás jeden z nejdůležitějších ukazatelů a obrovský pomocník v rozhodování, který úvěr pro vás bude výhodnější.

SWIFT

SWIFT kód slouží také k mezinárodním platbám. Zjistíte ho obvykle v detailu svého účtu nebo na tištěném výpisu.

Úroková míra

Sazba úrokové míry udává, o kolik procent zaplatí dlužník z půjčené částky navíc. Obvykle se jedná o několik procent. Na rozdíl od RPSN ale v úrokové míře nejsou zahrnuty poplatky za vedení úvěrového účtu, poplatky za získání úvěru ani žádné další částky.

Doufáme, že vám náš malý slovníček pomůže a vy se na poli financí budete orientovat zase o trošku lépe a jistěji!

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Které finanční výrazy byste měli určitě znát?