Menu
StudentMag
Studium

Kde v Česku studovat teologii? Vyberte si z pěti fakult třech univerzit

Adéla Lišková

Adéla Lišková

1. 11. 2015

Absolvent teologické fakulty se může stát nejen služebníkem církve, ale také pracovat v její administrativě či v různých charitách nebo třeba ve školství. Kde u nás můžete teologii studovat?

I pro nevěřící

Teologické vzdělání u nás v současné době poskytuje pět teologických fakult, které spadají pod tři univerzity. Nenechte se však zmást striktním přívlastkem. Nestudují se zde jen náboženská témata, naopak – na českých teologických fakultách můžete objevit spoustu zajímavých oborů, které tento rámec daleko přesahují.

Některé obory jsou sice výhradně náboženského zaměření, najdete zde ale i takové, které jsou laděné spíše humanitním, sociálním či pedagogickým směrem. A tak není divu, že na teologických fakultách dnes potkáte spousty nevěřících studentů.

Univerzita Karlova v Praze

Pod pražskou Karlovu univerzitu patří hned tři teologické fakulty. Je tomu tak proto, že tyto fakulty se zpravidla dělí podle církve, ke které náleží.

  • Katolická teologická fakulta

Na této fakultě lze studovat program Teologie buď jako pětiletý magisterský v prezenční formě, anebo rozdělený na tříletý bakalářský a dvouletý magisterský v kombinované formě. V rámci denního studia je zde možné absolvovat několik historicky laděných oborů v rámci programu Historické vědy.

  • Evangelická teologická fakulta

Na protestantské fakultě si lze vybrat mezi studijními programy Teologie a Sociální práce, kde je jeden obor vyučován v angličtině. Na doktorském studiu pak přibývá ještě studijní program Filozofie.

  • Husitská teologická fakulta

Z nábožensky zaměřených oborů lze na této fakultě studovat Husitskou teologii, Pravoslavnou teologii a Starokatolickou teologii. V kombinované formě je k dispozici pouze prvně jmenovaný. Husitská fakulta však díky rozsáhlé spolupráci s jinými institucemi UK nabízí spoustu sociálně a pedagogicky zaměřených oborů.

Univerzita Palackého v Olomouci

  • Cyrilometodějská teologická fakulta

Tato fakulta poskytuje obory Sociální pedagogika, Teologické nauky, Charitativní a sociální práce, Humanitní studia, Mezinárodní sociální a humanitární práce a Náboženství se zaměřením na vzdělávání a katechetika. V rámci dvouoboru lze pak teologický obor propojit se studiem na pedagogické nebo filozofické fakultě.

Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích

  • Teologická fakulta

Z názvu této fakulty nelze církevní ladění poznat, proto vám prozradíme, že se kloní ke katolické církvi. Zde můžete studovat obory Pastorační asistence, Náboženská výchova a etika, Humanistika, Pedagogika volného času či Sociální a charitativní práce. V dvouoborovém studiu je možné kombinovat Humanistiku či Náboženské vědy s Historií nebo Bohemistikou.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Kde v Česku studovat teologii? Vyberte si z pěti fakult třech univerzit