Menu
StudentMag
Kam na vysokou školu

Kde studovat na porodní asistentku a co obor obnáší

Jana Langová

Jana Langová

8. 3. 2018

V poslední době narůstá obliba domácích porodů, při kterých je nutná přítomnost znalé a zkušené porodní asistentky, monitorující řádný a klidný průběh porodu. Na porodní asistentky můžete ale narazit nejenom při domácích porodech, ale i v nemocnicích, kde se věnují budoucím rodičkám. Jedná se o krásné a záslužné zaměstnání ve zdravotnictví, které láká spoustu zájemců. Není se čemu divit – jedná se o opravdu výjimečné chvíle a pocit naplnění, kdy máte výsledek své práce před očima.

Pro koho je obor porodní asistentka vhodný?

Pokud si pohráváte s myšlenkou studia Porodní asistentky, je dobré si zjistit pro a proti. Jedná se o zdravotnický obor, kdy při studiu budete neustále v kontaktu s přírodními vědami, takže baví-li vás biologie nebo chemie, je to určitě plusový bod. V průběhu studia vás čekají náročné medicínské předměty jako je gynekologie, fyziologie a také spousta praxí, které zaručují, že budete schopni vést sami porod. Nepočítejte tedy s volnou výukou, při které budete většinu týdne brigádničit a ještě můžete zcestovat svět. Je to velmi časově náročné studium, které vás donutí si sednout nad učebnice a trávit čas v nemocnici.

Práce porodní asistentky, není to jen krásné!

Důležité je si uvědomit, že porod není jenom krásný moment zrození nového života, ale také chvíle bolesti, stresu a hlavně obrovské zodpovědnosti za dva životy. V každý moment se porod může zvrtnout do rizikové situace a na vás je rychlá reakce. Nedělejte si proto růžové iluze o vašem budoucím zaměstnání a dívejte se na to reálně. Dobrou porodní asistentku dělá odborné vzdělání a znalosti, empatie, rychlé rozhodování a příjemné vystupování, kdy k ní oba nastávající rodiče musí mít důvěru, aby se svěřili do jejích rukou.

Co všechno dělá porodní asistentka

Porodní asistentka není přítomná pouze u porodu, věnuje se rodičce také v době před ním i po něm. Je důležitým článkem vzdělávání těhotných žen, kdy jim poskytuje důležité informace, podporu i péči. Při porodu zajišťuje preventivní opatření, zjišťuje komplikace matky i dítěte a v případě potřeby zprostředkovává lékařskou péči. V době poporodní a šestinedělí poskytuje rodině rady v rodičovství a dohlíží na zdárný vývoj. V případě postiženého dítěte rodiče učí starat se o něj a dohlíží na jeho zdravotní stav. Pod lékařským dohled asistuje u komplikovaných porodů, gynekologických výkonech a může fungovat i jako instrumentářka.

Školy pro porodní asistentky

Dříve se Porodní asistentka studovala na střední škole, zakončená maturitní zkouškou, ale před určitou dobou došlo ke změně vzdělávání zdravotnického personálu. Proto teď všechny porodní asistentky musí nejdříve vystudovat aspoň tříletý vysokoškolský obor s titulem Bc. a mít za sebou nejméně 30 porodů. To nabízí v naší republice hned několik škol.

V Praze studium tohoto oboru nabízí školy dvě, státní 1. lékařská fakulta, kdy za sebou budete mít záštitu Fakultních nemocnic a Porodnice u Apolináře a soukromá Vysoká škola zdravotnická, o.p.s. Dále se můžete vydat také do Brna (Masarykova univerzita), Olomouce (Univerzita Palackého) anebo Ostravy (Ostravské univerzita). Porodní asistentku naleznete i na severu na Univerzitě Jana Evangelisty Purkyně, v Plzni na Západočeské univerzitě, na Jihočeské univerzitě v Českých Budějovicích i na Univerzitě Pardubice.

V neposlední řadě tento obor nabízí i Vysoká škola Polytechnická v Jihlavě a Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně. Celkem se jedná o 11 vysokých škol, máte tedy z čeho vybírat! Nepodceňujte možnost Dne otevřených dveřích, kdy si můžete fakultu projít, zeptat se na spoustu zvídavých otázek a odchytnout třeba i studenty oboru, který vás zajímá. Můžete pak vyhodnotit, jak na vás škola působí a jestli tam opravdu chcete studovat. Porodní asistentku můžete studovat napříč celou republikou, nenechte se tedy svazovat jen místem svého bydliště. Mohli byste toho třeba litovat.

Ohodnoťte tento článek:
4,4
Právě čtete

Kde studovat na porodní asistentku a co obor obnáší