Menu
StudentMag
Kam na vysokou školu

Kde studovat na pilota? Vyberte si ze třech univerzit

Adéla Lišková

Adéla Lišková

22. 10. 2017

Zaměstnání pilota je jedním ze snových povolání, vede k němu však trnitá cesta. Kromě vystudování vysoké školy vás čeká letecký výcvik a také řada zdravotnických prohlídek. Kde na pilota studovat? Přinášíme vám přehled oborů a univerzit.

Kde studovat na pilota – ČVUT

Na pražském Českém vysokém učení technickém, konkrétně na Fakultě dopravní lze studovat bakalářský studijní obor s názvem Profesionální pilot, po jehož úspěšném absolvování získáte titul Bc. Dále je možno pokračovat na navazující magisterský studijní obor Provoz letecké dopravy, který je společný pro všechny bakalářské obory se zaměřením na leteckou dopravu. Po jeho dostudování obdržíte titul Ing.

ČVUT je jediná vysoká škola v ČR která umožňuje integrovaný výcvik ATPL(A), který obvykle letečtí dopravci upřednostňují. Studenti, kteří na ČVUT absolvují obor Profesionální pilot, můžou hledat uplatnění jakožto pilot ve 35 zemích, které k JAA. Tam patří státy Evropské unie a několik dalších států.

ČVUT – přijímací zkoušky a podmínky přijetí

Na obor Profesionální pilot se na ČVUT skládají přijímací zkoušky, a to z angličtiny a matematiky. Aby mohl kandidát skládat zkoušku, je nutné doložit, že je držitelem Průkazu zdravotní způsobilosti leteckého personálu 1.třídy. Ten mu po absolvování vstupní prohlídky vystaví Ústav leteckého zdravotnictví. Prohlídku si zájemce o studium musí uhradit sám, vyjde ho asi na 10 tisíc Kč. Také je vhodné objednat několik týdnů předem.

ČVUT – průběh studia

Průběh studia oboru Profesionální pilot lze rozdělit na teoretickou a praktickou část. Teoretická výuka klasických předmětů probíhá na půdě Fakulty dopravní ČVUT. Praktický výcvik pak zajišťuje Letecká škola ((FTO/ATO – podle výběru studenta). Letecký výcvik si musí student zaplatit, vyjde ho minimálně na 730 tisíc Kč (pro získání pilotního průkazu CPL/ATPL, v případě jiných kvalifikací to může být ještě více).

Kde studovat na pilota – VUT

Obor Profesionální pilot lze studovat také na brněnském Vysokém učení technickém, přesněji na Fakultě strojního inženýrství. Jedná se o bakalářský obor, zakončený získáním titulu Bc., přičemž ve studiu lze pokračovat na navazujícím magisterském oboru Letecký provoz, zakončený získáním titulu Ing.

Přijímací zkoušky na obor Profesionální pilot na VUT se skládají z fyziky a z matematiky. Přijímací zkoušky jsou totožné pro všechny bakalářské obory na Fakultě strojního inženýrství VUT. V některých případech je možné přijímací zkoušku prominout.

Kde studovat na pilota – UNOB

Poslední univerzitou, na které lze v České republice studovat na pilota, je Univerzita obrany v Brně. Tam však míří primárně ti, kteří chtějí jakožto pilot pracovat pro armádu. Najdete zde totiž obor s názvem Vojenský pilot. Po jeho absolvování pak můžete řídit vojenské letadlo.

Ohodnoťte tento článek:
4
Právě čtete

Kde studovat na pilota? Vyberte si ze třech univerzit