Menu
StudentMag
Kam na vysokou školu

Kde studovat geologii. Zamiřte na přírodovědecké fakulty

Klára Hyláková

Klára Hyláková

2. 2. 2017

Jste nadšeným geologem už teď a chcete se vrhnout i na vysokoškolské vzdělání v tomto směru? Pak se podívejte na náš výběr univerzit, kde studovat geologii.

Geologie, tedy nauka o Zemi, která zkoumá složení půdy, její stavbu a historický vývoj, se vyučuje hned na několika veřejných vysokých školách po celé České republice.

V zásadě máte dvě možnosti – studovat geologii samostatně, jako přírodovědný obor nebo se vydat na pedagogické fakulty a zde ji studovat jako obor pro vzdělávání. My jsme se podívali na ty přírodovědné programy a přinášíme vám 3 hlavní univerzity, které geologii vyučují.

Univerzita Karlova v Praze, Přírodovědecká fakulta

Aplikovaná geologie nebo geologie samostatně. To jsou vaše dvě hlavní možnosti. Zatímco geologii můžete volit jak na bakaláře, tak na magistra, aplikovaná geologie se vyučuje pouze v magisterském a doktorském studiu.

Přijímací testy na přírodovědeckou fakultu si vytváří fakulta sama a zaměřovat se bude na všeobecné studijní předpoklady a odborný předmět, který chcete studovat. V některých případech jsou přijímačky prominuty, a to pokud jste během středoškolského studia prokázali relevantní znalosti v přírodovědných oborech, většinou formou různých soutěží či olympiád.

Fakulta pořádá také přípravné kurzy z chemie a každoročně můžete navštěvovat veřejné přednášky Pokroky v biologii.

Masarykova univerzita v Brně, Přírodovědecká fakulta

Celá řada oborů se nachází v Brně na Masarykově univerzitě. Samostatná geologie je jednooborová i  dvouoborová. A které předměty jsou zde dále? Geologie aplikovaná a enviromentální, Geologie pro kombinaci s archeologií, Správní geologie, a dále.

Test je pod hlavičkou společnosti SCIO, pokud splníte část obecné studijní předpoklady na 80%, máte přijetí na tuto fakultu jisté.

Univerzita Palackého v Olomouci, Přírodovědecká fakulta

Geologii a s tím spojenou například biologii, chemii nebo ochranu životního prostředí vyučují v Olomouci jako učitelský obor. Po absolvování těchto oborů se tedy spíše připravte na kariéru pedagoga na střední škole.

I přesto je zde ale jeden obor, a to Enviromentální geologie, který je vyučován jako vědní obor po dobu bakalářského i magisterského studia.

Jako v Brně, i zde se akceptují testy SCIO. Připravte se ovšem na trochu přísnější předpoklady. Dokázat budete muset znalosti v testech z matematiky a také obecných studijních předpokladů. Obě části pak musíte splnit na 90%.

A co vy, už jste si vybrali váš obor?

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Kde studovat geologii. Zamiřte na přírodovědecké fakulty