Menu
StudentMag
Kam na vysokou školu

Kde studovat egyptologii. Šanci nemáte každý rok

Redakce

Redakce

22. 11. 2016

Studium egyptologie je samo o sobě velmi populární a vzrušující. Každému se v mysli ihned vybaví obraz dobrodruha hledajícího starověké artefakty a zážitky, jež to s sebou přináší. Bezpochyby jde o jeden z nejvíce zajímavých oborů, kde starověké dějiny a prastará kultura vzbuzují touhu po větším poznání, což jedním z důvodů, proč lidé o studiu tohoto oboru přemýšlejí.

Kde studovat egyptologii

Tuto možnost nabízí Český egyptologický ústav sídlící na Karlově univerzitě v Praze. Karlova Univerzita jako jediná v České republice nabízí studium tohoto oboru, avšak přijímací řízení nejsou vypisována každý rok.

Egyptologie až jako magisterský obor

Bakalářský obor Dějiny a kultura východního Středomoří ve starověku, zabývající se částečně i egyptologií, byl naposledy otevřen minulý rok. Obor tak nabízí možnost studovat dějiny oblastí východního Středomoří a starověku a v magisterském studiu je poté možné se zaměřit na konkrétní vědu, z nichž jednou je egyptologie. Nicméně i s pouhým bakalářským titulem se lze uplatnit v zařízeních zaměřených na výzkum památek, v muzeích, galeriích a dalších podobných organizacích, které se na danou oblast zaměřují.

Přijímací zkoušky na egyptologii

Dostat se na tento obor ovšem není nic snadného, neboť je přijímáno pouhých 10 studentů. Minulý rok se na tento bakalářský obor hlásilo celkem 24 studentů, což není velké číslo, ale je třeba počítat s tím, že vybíráni jsou opravdu jen ti nejlepší z nejlepších.

Přijímací zkouška se skládá ze dvou částí, písemné a ústní. Písemná část se zaměřuje na znalosti starověkých dějin, reálií oblasti východního Středomoří a všeobecných znalostí. Po úspěšném složení písemné části postoupíte k části ústní, kde je třeba obhájit své znalosti z dané oblasti, diskutovat nad seznamem přečtené literatury a prokázat znalost  alespoň dvou dalších jazyků.

Složení písemné zkoušky je jistě ten nejtěžší bod. Příprava na ni by se zcela jistě neměla podcenit, začít by se mělo nejméně několik měsíců dopředu a poté je třeba ohromit u ústní části přijímací komisi. K tomu samozřejmě napomůže zájem o daný obor, motivace a určité zkušenosti s tímto tématem.  Pokud splníte všechny tyto body, jistě nebudete mít problém se na daný obor dostat.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Kde studovat egyptologii. Šanci nemáte každý rok