Menu
StudentMag
Studium

Kde studovat dermatologii? Miřte na lékařské fakulty

Adéla Lišková

Adéla Lišková

2. 10. 2017

Dermatologové jsou lidé, kteří pomáhají s řešením jak vážných kožních chorob, tak drobných nedostatků na kráse a známek stárnutí. Kde můžete dermatologii studovat? Přinášíme vám přehled vysokých škol a oborů.

Z pohledu medicíny je dermatologie oborem, který se zabývá kůží a jejími deriváty. Dermatologie tedy obecně znamená kožní lékařství. A protože to je celkem široký pojem, dělí se dermatologie ještě na několik podoborů.

Dermatologie a její podobory

Dermatologie je spolu s plastickou chirurgií považována za medicínské obory, ve kterých se točí nejvíce peněz. U dermatologie se to pak týká hlavně korektivní dermatologie, pod kterou spadá hlavně vyhlazování vrásek, korekce jizev a dalších drobných kožních nedostatků či známek stárnutí. Dále pak také dermatologické chirurgie, která zahrnuje hlavně liposukci, laserové operace, různé výplně či minimálně invazivní plastické operace obličeje (například pozvednutí očních víček).

Důležitým podoborem dermatologie je však také venerologie, zabývající se léčbou pohlavních chorob. Podoborem na pomezí dermatologie a chirurgie je flebologie, zaměřující se na problémy povrchového žilního systému.

Jak se stát dermatologem

Některé neinvazivní zákroky z korektivní dermatologie dnes smí provádět i kosmetičky. Jedná se například o diamantovou mikrodermabrazi či chemický peeling s nižšími koncentracemi kyseliny. Abyste se však stali dermatologem – kožním lékařem, je potřeba absolvovat lékařskou fakultu a udělat si atestaci dermatovenerologie, která zahrnuje choroby kožní (dermatologie) a choroby pohlavní (dermatovenerologie).

Studenti lékařských fakult za své studium projdou takřka všechny základní specializace, pod které spadá i kožní lékařství. Po několika dlouhých letech studia si teprve vybírají, jakým směrem se vydají. Některé lékařské fakulty pak nabízejí studium dermatologie či přesněji dermatovenerologie jakožto doktorský program. Na ten je pak přirozeně možné se přihlásit po absolvování jakékoli lékařské fakulty.

Kde studovat dermatologii – LFP UK

Studium dermatologie nabízí Univerzita Karlova, ne však na jedné ze svých pražských lékařských fakult, ale na Lékařské fakultě v Plzni. Dermatologii zde lze studovat v rámci doktorského programu Dermatovenerologie. Jedná se kombinovanou formu studia, přičemž standardní délka studia programu je 4 roky.

Kde studovat dermatologii – LF MU

Dermatologii lze studovat také na Lékařské fakultě Masarykovy univerzity v Brně. I zde se jedná o doktorský studijní program a i zde se jmenuje Dermatovenerologie. Na Masarykově univerzitě si můžete vybrat, zda chcete studovat kombinovanou či prezenční formou. Standardní délka studia je stejně jako na Karlově Univerzitě 4 roky.

Ohodnoťte tento článek:
4,3
Právě čtete

Kde studovat dermatologii? Miřte na lékařské fakulty