Menu
StudentMag
Kam na vysokou školu

Kde lze studovat architekturu a jak se připravit na přijímací zkoušky?

Redakce

Redakce

15. 11. 2012

Už od dětství si stavíte hrady z písku nebo domečky z mechu? Chtěli byste své dětské sny a vize zrealizovat a stát se architektem? Víme, které školy tento obor nabízí.

Pro všechny, kteří se rozhodnou studovat architekturu, existuje několik možností. Architekturu jako studijní obor nabízí školy po celé republice. V Praze (ČVUT), Liberci (TUL), Brně (VUT) i v Ostravě (VŠB).

Přihlášky se ale podávají na většině škol už do konce tohoto měsíce, to je do 30. listopadu. Nejdelší lhůtu pro podání přihlášek nechávají zájemcům v Ostravě, kde můžete podat přihlášku až do konce ledna 2013.

Jak probíhají přijímací zkoušky?

Školy pořádají většinou dvoukolové přijímací řízení, v Liberci se dokonce konají kola tři.

První kolo bude na mnohých školách pořádáno už v lednu. To budou zájemci skládat zkoušky talentové. Při těchto zkouškách je požadována kresba abstraktní kompozice, ale i figurální kresba, objevit se může i kreslení interiéru a exteriéru.

Do prvního kola zkoušek se musíte připravit také na test ze společensko-vědního přehledu, který bývá často doplněn i testem z dějin umění a architektury (tak je to v Liberci, Ostravě a Brně).

První kolo zkoušek u mnohých škol zahrnuje dokonce i test z exaktních věd (to je matematika, deskriptivní geometrie, popřípadě přírodní vědy). S takovýmto typem testu se nesetkáte pouze v Ostravě.

Druhé kolo zkoušek bude už pouze ústní pohovor. Je dobré vědět, že pohovor se bude dotýkat převážně orientace uchazeče v oblasti architektury (dějiny i současnost) a jeho zájmu o obor. V Praze ale například ocení, když si uchazeči donesou některé vlastní domácí práce a návrhy.

Bakalářské studium architektury je čtyřleté

Během studia na každého studenta čekají zkoušky z exaktních věd (a to i v Ostravě, přestože jim při přijímacím řízení pozornost nevěnují). Velký význam je při studiu přikládán kresbě a počítačové grafice.

Kromě dějin architektury studenty čekají také dějiny umění, v Ostravě i základy etiky a v Praze třeba dějiny filosofie, psychologie a sociologie.

Nutnou samozřejmostí studia architektury jsou pak různé specializované předměty, jako je stavební fyzika, pozemní stavitelství či statika staveb.

Studium cizího jazyka je dnes již téměř samozřejmostí a obor architektura se v tomto nikterak neliší.

Ohodnoťte tento článek:
2,4
Právě čtete

Kde lze studovat architekturu a jak se připravit na přijímací zkoušky?