Menu
StudentMag
Kariéra pro studenty

Kde a jak najít první práci po škole?

Ačkoli by si to mnozí přáli, studentský život netrvá věčně a dřív nebo později přijde ten moment, kdy budete odcházet s vysokoškolským diplomem či maturitním vysvědčením v ruce a budete si říkat: „Co teď?“ Pro mnoho absolventů může být tato pomyslná vstupenka do “dospěláckého života” šokem, protože velká část zaměstnavatelů ocení více praxi v oboru či znalost jazyků než výborné studijní výsledky.

Ať už dokončujete střední nebo vysokou školu, čeká vás pravděpodobně rozesílání velkého množství životopisů a motivačních dopisů. Pro spoustu absolventů se toto období může stát prakticky noční můrou, protože se na něj dostatečně nepřipravili, a tak se nyní potýkají s problémy při hledání první práce.

Mnoho studentů se během studia uklidňuje a spoléhá se, že k získání kvalitního zaměstnání jim budou stačit pouze výborné studijní výsledky. V takovém světě ale nežijeme a nejlépe jsou na tom většinou ti, kteří svou první praxi získávají už v průběhu studia prostřednictvím brigád, dobrovolnictví či povinných praxí, které po nich škola vyžaduje. Plusové body absolventi také mnohdy získávájí za znalost cizích jazyků na vyšší úrovni.

Při samotném hledání zaměstnání se pak může vyplatit psát rovnou vašemu vysněnému zaměstnavateli, i přestože třeba zrovna nenabízí žádné pracovní pozice. Zapracujte na kvalitním životopise a motivačním dopise, abyste firmu přesvědčili, že zrovna vás potřebuje. Uvidí tak, že máte opravdu velký zájem pracovat zrovna pro ně. Další cennou zkušeností, která může být pro vašeho budoucího zaměstnavatele zajímavá, je práce či studium v zahraničí. Zde se můžete obrátit na některou z agentur, která tyto práce a studia zprostředkovává.

Spousta mladých si při hledání první práce neuvědomuje, že každá praxe jim může do budoucna pomoct. Často by proto měli myslet na to, že jejich první práce nemusí plně odpovídat jejich představám, ale zkušenosti, které tak získají, jim pomohou při hledání budoucího uplatnění. Průměrný plat by proto neměl být jediným kritériem při výběru.

Jako startovací bod pro hledání nového zaměstnání může posloužit například portál Personálka.cz, který přináší nabídky práce nejenom pro čerstvé absolventy z celé České republiky.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Kde a jak najít první práci po škole?