Menu
StudentMag
Kariéra pro studenty

Každý pátý Američan nesnáší svou práci, dalších 50 procent ji přežívá

Martin Ulbrich

Martin Ulbrich

9. 7. 2013

Většina zaměstnanců ve Spojených státech buď svou práci nenávidí, nebo ji vůbec neřeší. Jejich laxní přístup přijde z ekonomického pohledu na stovky miliard dolarů ročně.

Vyplynulo to z výsledků průzkumu, které představila analytická společnost Gallup. Šetření se zaměřilo na reálné zapojení zaměstnanců na plný úvazek na pracovištích v letech 2010 až 2012.

Naplno pracuje méně než třetina lidí

Aktivní přístup k práci má podle něj 30 procent z celkového počtu asi 100 milionů zaměstnanců.

Gallup mimoto rozlišuje dvě další skupiny zaměstnanců. První reprezentují ti, které jejich práce sice nezajímá, ale úspěšně se překonávají do zaměstnání chodit a vykazovat nějakou činnost. Ve Spojených státech jich je přibližně 50 milionů.

Roční ztráta v důsledku nezapojení činí 11 bilionů

Zbylých 20 milionů zaměstnaných Američanů svou práci nenávidí a nejraději by do ní vůbec nechodilo. Analytická společnost se domnívá, že obě dolní skupiny podkopávají ekonomickou aktivitu zaměstnavatelů.

Podle propočtů zaměřených právě na ekonomickou aktivitu totiž stojí nezapojení zaměstnanci a jejich laxní přístup ročně 550 miliard dolarů, tedy bezmála 11 bilionů korun. Jejich podíl přitom v posledním desetiletí stagnuje.

Pozoruhodným zjištěním je skutečnost, že mizivé zapojení v zaměstnání se velmi často týká osob středního věku s vysokoškolským vzděláním. S podstatně větším zaujetím oproti tomu pracují zaměstnanci starší 65 let.

Analytici: Jen vědět o tom nestačí

Samotné povědomí o důležitosti zapojení zaměstnanců podle vědeckého pracovníka Gallupu Jima Hartera stoupá. Zaměstnavatelé však zřejmě nedovedou situaci konstruktivně řešit.

„Na amerických pracovištích je propastný rozdíl mezi tím, něco o zapojení zaměstnanců vědět a něco pro to udělat,“ naznačil Harter pro kalifornský deník Los Angeles Times.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Každý pátý Američan nesnáší svou práci, dalších 50 procent ji přežívá