Menu
StudentMag
Studentské finance

Kam zmizely studentské půjčky?

Zadali jste do vyhledávače heslo „studentská půjčka banka“, ale jako výsledek vám nevyjelo skoro nic – jen jedna nabídka od jedné banky. Trochu málo, říkáte si, a tak procházíte stránky jednotlivých bank, jestli u nich studentskou půjčku nepotkáte pomocí manuálního vyhledávání. Jenže nepotkáte. Kam zmizely bankovní studentské půjčky? A může si vůbec student půjčit, když máme už pár let poměrně přísnou regulaci spotřebitelských úvěrů s povinností ověřovat příjmy a úvěruschopnost? Budete si moci půjčit na školné, na skripta nebo na život na koleji? Odpovědi najdete v textu.

Ne každá půjčka vhodná i pro studenty se musí jmenovat „studentská“

První tajemství trhu s úvěry je právě vyzrazeno. Ne každá půjčka, kterou si může vzít i student prezenčního studia, musí nutně nést název „studentská“. Banky i nebankovní společnosti v posledních letech mnohem častěji používají novější a modernější názvy pro své produkty, jako je půjčka chytrá, půjčka flexibilní, půjčka na míru apod.

Do podmínek pak poskytovatelé uvedou, zda se nabídka hodí i pro studenty denního studia. Velmi často bývají pro studenty doporučované tzv. půjčky bez příjmu. Nikoliv proto, že by studenti nepotřebovali příjem a nemuseli tento úvěr splácet, ale z toho důvodu, že půjčka bez příjmu nevyžaduje stálého zaměstnavatele. Obejde se totiž bez jeho podpisu v žádosti. Stačí brigády (i na různých místech) nebo podnikat a mít relativně pravidelný příjem prokazatelný buď výpisem z účtu, nejlépe i 6 až 12 měsíců po sobě, nebo daňovým přiznáním.

I studenti se mohou zadlužit

Z textu uvedeného výše je tedy jasné, že se mohou zadlužit i studenti. Tahle možnost je dána zákonem č. 257/2016 Sb. o spotřebitelském úvěru, který povoluje poskytnout půjčku všem svéprávným osobám starším 18 let, u kterých bude prokázána dostatečně vysoká bonita (schopnost splácet).

Zájemci o úvěr přitom nemusejí být přímo zaměstnáni. Stačí pravidelný příjem v podobě důchodu, brigády, příjem z podnikání, dávky rodičovské a mateřské, renta a podobně. Důležitá je výše a stabilita příjmu, také jeho výše v porovnání s povinnými náklady (závazky).

Ovšem, stejně jako u ostatních úvěrů, i zde platí pravidlo důkladného zvážení pohnutek vedoucích k zadlužení! Studentskou půjčku vnímejme spíše coby krajní řešení, pokud se nepodaří získat finanční podporu pro studium třeba v rodině.

Kde se poohlédnout po penězích pro studenty?

Studentská půjčka

Jestliže budete trvat na „studentské půjčce“, nezbude vám, než se obrátit na Komerční banku, která je v současnosti jedinou bankou nabízející specializovaný úvěr pro studenty s názvem Gaudeamus. Vzít si ji mohou již středoškoláci, kteří dosáhli 18 let věku, dosáhnout lze až na 600 000 Kč, pokud budete splácet hned, nebo na 150 000 Kč, když plánujete začít splácet až po vystudování.

Kreditní karta a kontokorent

Pak jsou tu ostatní banky, které studentům také půjčí peníze, ale jinou formou. Například ČSOB, Fio banka, Raiffeisenbank, Air Bank, UniCredit Bank nebo Moneta Money Bank mají ve svém portfoliu kreditní karty a kontokorentní účty přímo pro studenty.

Jen připomeňme, že na kreditních kartách je vždy několik dní bezúročného období, kdežto za kontokorent (povolené přečerpání) se platí úroky od prvního dne. Zde se však dostanete k maximálně 20 000 Kč, u většiny nabídek jen k 10 000 Kč. Na školné to prostě nebude, spíše na nákup skript a učebních pomůcek na začátku školního/akademického roku, případně na kauci za nájem bytu.

Běžná půjčka dostupná i studentům

Studenti si mohou požádat o běžnou spotřebitelskou půjčku například u Moneta Money Bank, podmínkou získání je ale zavázání třetí osoby do úvěru (většinou rodiče). V takovém případě můžete získat i peníze na studijní pobyt v zahraničí, se speciálními podmínkami splácení nebo s nabídkou převodu peněz přímo na účet školy, pokud se jedná o školné na škole v zahraničí.

Pak jsou tu další banky, které nabídky na úvěr pro studenty nezveřejňují přímo, ale pokud je oslovíte, jsou ochotné se nad vámi zamyslet a udělat vám nabídku na míru. Patří k nim Česká spořitelna, Fio banka či třeba Hello Bank. Individuální bankovnictví získává na síle, banky si na něm stále více zakládají, což si teď můžete snadno vyzkoušet.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Kam zmizely studentské půjčky?