Menu
StudentMag
Studentský život

Kam po vysoké škole. Je nutné mířit hned do práce?

Klára Hyláková

Klára Hyláková

13. 12. 2016

Budete v blízké době končit vysokoškolské studium a netušíte, kterým směrem se vydat? My jsme pro vás sepsali několik tipů a rad, které vám mohou s vaší budoucí kariérou pomoci. Kam po vysoké škole?

Najít si zaměstnání ihned po dokončení vysoké školy je v současné době nelehkým úkolem. Ať už si vyberete právě profesionální pokračování nebo si ještě jako končící student užijete cestování, nezapomeňte se nejprve informovat o všech možnostech, které máte.

Pokračujte ve vzdělávání

Právě jste dostali do ruky titul a toužíte ještě po kousku znalostí? Možností je několik. Jednou z nich je ta, kdy si můžete vybrat ještě navazující obor na vaší univerzitě. Pokud jste dokončili bakaláře, porozhlédněte se po magisterském navazujícím oboru. A jestliže již magistrem nebo inženýrem jste, je možno pokračovat v doktorandském studiu. To už bude ale o něco náročnější než předchozích pět let a během následujících let se připravte na to, že budete muset na dané fakultě přednášet a tvořit celou řadu akademických publikací.

Pokud bystě chtěli zvolit něco méně závazného, existuje celá řada studijních kurzů. Můžete se vydat do světa učit jazyky nebo zůstaňte v tuzemsku a zaměřte se na svůj obor. Výhodou kurzů je pak hlavně to, že jsou krátkodobějšího charakteru a můžete je stihnout například o letní prázdniny, před nástupem do první práce.

Vzor, jak by měl napsat motivační dopis absolvent

Kam po vysoké škole? Procestujte svět!

Doba ihned po skončení studia je ideální na cestování. Právě v tomto období totiž nemáte hlavu zatíženou pracovními procesy a nebudete muset ani řešit dovolenou či volno navíc. Dá se také předpokládat, že ihned po škole budete zvládat skvěle jazyky a domluvíte se tak v každé zemi.

Vybrat si můžete jak svou snovou destinaci a vypravit se třeba jen na kratší, týdenní dovolenou nebo si užijte volnosti a procestujte hned celou řadu zemí během několika měsíců. V zahraničí pak můžete nejen cestovat, ale stejně tak si najít první práci nebo další studium.

7 tipů pro budoucí absolventy. Jak plynule přejít ze školy do práce?

Vrhněte se do první práce

Najít první práci bývá pro čerstvé absolventy celkem náročné, a to i proto, že většina studentů má určitou vysněnou představu, se kterou se po ukončení studia málokdy setká. Do prvních let práce tak doporučujeme trpělivost a pokoru. Často se totiž stává, že nováčci dostanou nižší práci administrativního charakteru, jejíž pracovní náplň ani nemusí být přesně to, co daný zaměstnanec studoval. Nebojte se ovšem práce a věřte tomu, že během let se vypracujete na svou vysněnou pozici.

I proto, abyste po škole zvládli pracovní kolotoč a dobře se uchytili, doporučujeme si najít menší práce či stáže již během studia, které vám dají nejen cenné zkušenosti, ale také reference a první položky do životopisu.

Jak jste na tom vy – sníte o své pracovní pozici nebo vám vyhovuje studentský život?

Ohodnoťte tento článek:
2,7
Právě čtete

Kam po vysoké škole. Je nutné mířit hned do práce?