Menu
StudentMag
Studentský život

Kam o prázdninách? 7 tipů na jednodenní výlet po ČR

Cestování do zahraničí dnešní doba příliš nenahrává, stále je však možné objevovat krásy naší domoviny. Česko skýtá nesčetně zajímavých míst, z nichž mnohá jako by byla přímo určená pro jednodenní výlety. Která z nich nabízejí příležitost k aktivnímu odpočinku?

1. Sněžka

Naše nejvyšší hora mezi tipy na nejkrásnější místa České republiky rozhodně nesmí chybět. Možností, jak se dostat na její vrchol, je hned několik – lanovkou z Pece pod Sněžkou, na běžkách nebo pěšky. Rozhodnete-li se pro poslední možnost, nezapomeňte na vhodné trekingové boty a v zimě přibalte i tzv. nesmeky.

Sněžka nabízí skutečně nádherný výhled na okolní krajinu. Na vrcholu stojí několik staveb, z nichž tou nejstarší je kaple sv. Vavřince. Občerstvit se lze v restauraci Polská bouda, která se nachází na polské straně hory a jejíž součástí je i meteorologická stanice. Průměrná roční teplota na Sněžce je přibližně 0,2 °C, proto kromě vhodné obuvi nezapomeňte na teplé oblečení.

2. Prachovské skály

Prachovské skály, jedno z nejkrásnějších skalních měst v České republice, se rozkládají v Českém ráji nedaleko města Jičín. Pokud patříte mezi příznivce pěších či cyklistických výletů, je tento skalní komplex tím pravým místem pro vás. K Prachovským skalám vede přes 45 km dlouhá cyklotrasa, kterou však není nutné absolvovat celou.

Samotným skalním komplexem prochází hned několik prohlídkových okruhů, které vedou roklemi, stržemi i skrytými zákoutími. Samozřejmě nechybí ani vyhlídky nabízející nezapomenutelné výhledy do okolí nebo přírodní koupaliště, které oceníte v parných letních dnech. Na jednodenní výlet jsou Prachovské skály zkrátka ideální.

3. Pravčická brána

Největší přirozená skalní brána v Evropě, nejkrásnější útvar Českého Švýcarska a zároveň jedna z nejhezčích přírodních památek u nás. To vše a mnohem více charakterizuje Pravčickou bránu, která je symbolem zmíněného národního parku i celých severních Čech.

V minulosti bylo možné přejít po samotném skalním mostě a vychutnat si tak skutečně jedinečný zážitek. Dnes je výstup na skalní oblouk zakázán, nicméně o krásné výhledy návštěvníci ochuzeni nejsou. V blízkém okolí Pravčické brány se nachází několik vyhlídek, z nichž lze spatřit různé atraktivní přírodní zajímavosti.

4. Tiské stěny

Ať už jste horolezec či pěší turista, výlet do skalního města Tiské stěny si rozhodně užijete. Nacházejí se na západě CHKO Labské pískovce a zároveň se řadí mezi její nejstarší turistické oblasti.

Skalní město se dělí na dvě oblasti, tzv. Velké a Malé stěny, a prochází jím turistické stezky. Tradičně jsou však Tiské stěny společně s přilehlými Ostrovskými a Rájeckými skalami známou oblastí pro horolezectví.

5. Vyhlídka Máj

Hledáte-li tip na jednodenní výlet v okolí Prahy, je pro vás tato dobře známá vyhlídka tím pravým místem. Vyhlídka je populární pro krásný výhled na meandry řeky Vltavy – řeka zde protéká kaňonovitým údolím a okolní krajině dodává skutečně jedinečný vzhled.

Vyhlídka Máj se tyčí nad bývalými Svatojánskými proudy, které představoval úsek Vltavy mezi Slapy a Štěchovicemi. Před několika desítkami let však Svatojánské proudy zatopila přehradní nádrž Štěchovice. Vyhlídka je přístupná po celý rok po turistické stezce z nedaleké obce Teletín.

6. Stezka korunami stromů v Krkonoších

Ideální příležitost k jednodennímu výletu nabízí také Krkonošský národní park, který kromě mnoha jiných zajímavostí skýtá i atrakci nazvanou Stezka korunami stromů. Jedná se o vyhlídkovou věž, která se nachází na okraji Janských lázní a jejíž celková délka je přes 1 500 m.

Krkonošská stezka je unikátní tím, že návštěvníky zavádí nejen nad koruny stromů, ale i do podzemí, kde se lze dozvědět zajímavé informace o organismech žijících pod zemským povrchem. V roce 2018 se stala vítězem soutěží Stavba roku Královehradeckého kraje a DestinaCZe a je tedy zřejmé, že rozhodně stojí za návštěvu.

7. Skalní město Adršpach

Není náhoda, že právě Adršpašské skály patří mezi nejoblíbenější a zároveň nejčastěji doporučované turistické cíle. Skalním městem prochází nenáročná turistická trasa, která je vhodná například i pro rodiny s malými dětmi. Na své si však přijdou i aktivnější jedinci a příznivci pískovcového lezení.

V rámci procházky hradním komplexem lze navštívit například malebné skalní jezírko, které je dostupné pouze po žebříku, Adršpašský vodopád, zříceninu hradu Adršpach nebo proslulé skalní útvary Homole cukru, Džbán, Orlí hnízdo či Milenci. Některé z těchto skal nemusí být snadné ihned rozpoznat, nicméně zapojíte-li fantazii, určitě je nakonec najdete.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Kam o prázdninách? 7 tipů na jednodenní výlet po ČR