Menu
StudentMag
Studentské finance

Jste švorc? Poradíme, kde a jak si půjčit

Potřebujete peníze, ale ten správný čas na to začít spořit už jste prošvihli? Práce vám jen pokryje základní náklady a vy teď uvažujete, kde vzít víc peněz? Uvažujete, kde a jak si peníze půjčit? Ať potřebujete jen tak vyjít s účty nebo chcete pořídit něco většího, poradíme vám, jaké jsou varianty

Od babičky

První možností, co se vám nabízí, je zeptat se třeba vaší babičky. Je to půjčka bezúročná, tedy nebudete muset vracet více, než si půjčíte. Může se taky stát, že vám babička či jiný rodinný příslušník, kterého o peníze požádáte, peníze nabídne jen tak nebo třeba za nějakou výpomoc.

Kontokorent

První možnost jste zavrhli, všichni okolo mají hluboko do kapsy, nebo jim prostě říkat nechcete? Zkuste to v bance. V rámci běžného účtu můžete sjednat úvěr asi do výše měsíčních příjmů. Hodí se na překlenutí hladových období na konci měsíce, kdy máte hluboko do kapsy.

Kreditní karta

Obdobně je tomu i s kreditní kartou. Ta se navíc hodí k běžných platbám v obchodech. Banka vám otevře úvěrový rámec, tedy limit, do kterého můžete čerpat, který je obvykle do výše dvou až tří měsíčních příjmů. Nepopiratelnou výhodou je možnost peníze v bezúročném období vrátit, a tedy se vyhnout poplatkům. Kreditní karty pak nabízí mnohé bonusové programy pro jejich uživatele.

Půjčka v bance

Vy ale potřebujete něco většího, co kreditkou nezaplácnete? Se současnou inflací se vlastně skoro nic nestane, když si na to půjčíte. Půjčit si můžete od své banky. Na rozdíl od kontokorentu a kreditní karty předem s bankou domluvíte splátkový kalendář a pravidelnou výši měsíčních splátek. Ohlídejte si zde číslo RPSN, roční procentní sazbu nákladů,  procentuální podíl z dlužené částky, co byste za jeden rok bance zaplatili.

Nebankovní půjčka

Nelíbí se vám nabídka vaší banky? Nechcete otevírat další zbytečné účty v cizích bankách. Další možností, kde si půjčit na cokoliv, je nebankovní půjčka. Zní vám to nebezpečně? Rozhodně tomu tak už není. To, že licence pro nebankovního poskytovatele spotřebitelského úvěru nedostane jen tak každý, hlídá Česká národní banka. Půjčka může být vhodná také ke snížení vašich nákladů při splácení půjček minulých.

Konsolidace

Ve chvíli, kdy už máte nějaké půjčky nahromaděné, vhodnou variantou je jejich sloučení, tedy konsolidace půjček. Můžete si tak splácení nejen ulehčit, ale také získat splátku nižší. Sloučit můžete splátky různých typů, můžete také změnit dobu splácení.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Jste švorc? Poradíme, kde a jak si půjčit