Menu
StudentMag
Studium

Je vzdělání v životě skutečně tak důležité?

Každý z nás již jistě zažil chvilku, kdy se mu nechtělo vstávat, nebavilo ho se učit na zkoušky, nebo se mu prostě jen v ničem nedařilo.

Škola je teprve začátek

Již malé děti často pláčou, že nechtějí do školy. Vztekají se a hádají, k čemu že jim to v životě bude. Střední školu pak prožijí spíše všude možně než jen nad učivem a člověk by si mohl pomyslet, že je s jejich dalším rozvojem konec. Je však až s podivem, kolik z nich nakonec studuje i dál. S věkem si totiž většinou uvědomí, že vzdělání je velmi důležité. Samozřejmě, že ne každý může dále studovat a má na to tzv. buňky, ale ti z nás, kteří nemají kromě své vlastní lenosti žádné jiné překážky, by se o další studium měli alespoň pokusit. Vzdělání je totiž jeden z hlavních předpokladů ke vzdělanosti, což není totéž.

Skutečně je důležité toho umět tolik?

Možná i vy jste zaznamenali klasické námitky o tom, k čemu bude doktorovi matematika a spisovateli ekonomika, ale věřte nebo ne, vše je propojeno. Někde velmi úzce, jinde široce, ale v životě je velkou výhodou mít všeobecný přehled. Neznamená to sice, že musíte všemu úplně odborně rozumět, ale bohatě postačí, když se dokážete rychle zorientovat v problémech a naučíme si dávat věci do souvislostí. To je totiž ta pravá vzdělanost, která nám zvyšuje úspěch v životě, a to nejen v profesní, ale i v osobní rovině.

Proč být vzdělaný?

Důvodů je více než dost a řada z nich je spolu velmi provázána. Obecně nám vysoká vzdělanost přinese:

  • Přehled – máme hodně znalostí a umíme se o ně podělit s ostatními;
  • Nezávislost – větší předpoklad nejen k finanční samostatnosti, ale rovněž i schopnost vytvářet si vlastní názory bez toho, aniž bychom věřili všemu, co kde slyšíme;
  • Improvizaci – díky našim vědomostem nás rychleji napadají možná řešení;
  • Respekt – naši moudrost ocení nejen naše nejbližší okolí;
  • Motivaci se stále učit – jak se říká „s jídlem roste chuť“, tak to přesně platí i zde. Skutečně vzdělaný člověk totiž dobře ví, že nemůže zůstat stát na místě, protože svět kolem se neustále mění.

Čím vyšší vzdělání a širší obzory máte, tím spokojenější život povedete.

Jak na sobě pracovat

V České republice je skutečně mnoho možností osobního rozvoje. Ať již jde o klasické vysoké, či vyšší odborné školy, tak o školy manažerské, na kterých můžete získat profesní tituly jako MBA, BBA, DBA, LL.M. a mnoho dalších jiných, které spadají pod celoživotní vzdělávání. Nemusí jít jen o studium v právem slova smyslu, ale i různé krátkodobé programy, či i jednodenní kurzy. Vše z toho nám při správném výběru dává nové informace, čerstvé podněty a ukazuje jiný rozměr toho, co si již myslíme že i třeba dobře známe. Jednoduše nás to posouvá dál.

Právě takoví lidé, kteří neustále něco bádají a mají potřebu se zdokonalovat či profesně růst, rádi navštěvují i další školy a instituce. Skvělé je třeba právě manažerské studium MBA. To je vhodné a velmi vyhledávané především cílevědomými lidmi, kteří jsou již i v současnosti třeba ve vysokém postavení, ale potřebují na své vědomosti dostat jiný pohled. Oni totiž díky svému životnímu úspěchu a vzdělanosti velmi dobře ví, že stání na místě jim nepřinese žádný posun, natožpak tím správným směrem.

Ohodnoťte tento článek:
3,7
Právě čtete

Je vzdělání v životě skutečně tak důležité?