Menu
StudentMag
Studentský život

Je skvělý čas vrhnout se na poznávání vín!

Všem, kdo chtějí poznávat více odrůd vína, vychází Lidl v tomto týdnu vstříc. Je tu totiž Lidl akce, ve které si můžete pořídit tři lahve různých odrůd vína za cenu lahví dvou. Tentokrát budou k mání odrůdy, které patří k Francii – stejně jako další delikatesy s francouzským šarmem, jež si můžete v této výhodné cenové akci nakoupit. Čím se vyznačují vína Suavignon Blanc, Syrah Rosé a Merlot, které najdete hned na první straně Lidl letáku1?

Suavignon Blanc

Název Sauvignon blanc se podle webu Znalec vín používá jako oficiální název ve většině vinařských zemí. Zkratka je pro něj stanovena „Sg“ nebo „Svg“ a tradiční oblasti, ve kterých se pěstuje, jsou samozřejmě Francie, dále Itálie, Rakousko, Morava a též Slovensko. V Rakousku se někdy označuje jako Feigentraube neboli fíkový hrozen. Patří k nejkvalitnějším vínům severních vinařských oblastí.

Odrůda pochází s velkou pravděpodobností z francouzského regionu Bordeaux nebo z vinařských oblastí na Loiře. Pravděpodobně vznikla ze samovolného křížení odrůd Chenin blanc a Tramín. Barva vína je světle zelenožlutá a vůně intenzivní.

Podle znalců má odrůda chuť dlouhotrvající, kořenitou, s výraznější kyselinkou a velkou škálou tónů, od travnatých kopřivových až po tóny připomínající ovocné plody. Které? Můžeme tu rozeznat černý rybíz, angrešt, kiwi s nádechem citronu, broskve, nektarinky, meloun, u sladkých výběrů meruňky, pomeranče, ananas i marcipán, někdy tropické ovoce.

K čemu se pije Suavignon Blanc? Vína Sauvignonu jsou vhodná jako vína aperitivní nebo ke studeným předkrmům. Ale ladí i ke kořenitým jídlům, k vařené šunce nebo bílým masům se smetanovými omáčkami, k rybám s výraznější úpravou či k rybám uzeným.

Syrah Rosé

Název odrůdy Syrah najdeme ve více podobách, například jako Shiraz nebo také Hermitage či Candive. Jde o odrůdu červenou, ze které se tedy dá při krátkodobějším zpracování vyrobit víno růžové. Syrah je pěstována po staletí v jižní Francii v oblasti Rhôny. Původ však hledejme v oblasti Širaz (nyní Irán), dokonce již 600 let př.n.l.

V současnosti je pěstována ve Francii a v oblastech Jižní Afriky, Austrálie a USA. Coby červené víno má Syrah intenzivní tmavě červenou barvu, je bohaté kořenité chuti, s akcenty pepře a s typickou tříslovinou. Ale jako rosé je mnohem jemnější, ovocnější.

K čemu se pije Syrah rosé? Skvěle se hodí k letnímu grilování, k salátům nebo i jako aperitiv. Jde o víno lehké, kterým se dobře doplňují letní alkoholické koktejly, co osvěží, ale zároveň svoz chutí pobaví, či přímo nedchnou.

Merlot

Víno odrůdy Merlot najdete pod zkratkou „Me“. I toto víno tradičně pochází z Francie, dnes se pěstuje zejména ve Francii, Itálii, v Kalifornii, Bulharsku, Austrálii, Argentině, v Jihoafrické republice, či například v Chile. Víno nabídne rubínovou až tmavě granátovou barvu a k tomu vůni jemně přezrálého černého rybízu.

Ovoce, které lze v chuti odrůdy Merlot najít, jsou černé třešně, švestky, kompot, fíky, růže, po delším ležení na lahvi se objevují tóny tabáku lanýžů, kávy, čokolády nebo i hutného ovocného koláče. A přestože jde o červené víno, můžete se těšit na nízký obsah kyselin, plnost, hebkost, vláčnost, dlouhé doznívání. Mnoho lidí má Mertlot v oblibě právě proto, že není jako ostatní červená tříslovitá vína, ale naopak je jemný a vláčný.

K čemu se pije Merlot? Co se servírování týká, rozhodně Merlot nepotřebuje, abyste k němu podávali jídlo. Jeho chuť je natolik plná, že se dá pít samotný. Pije se velmi lehko a příjemně. Pokud jím chcete nějaký pokrm doprovodit, volte paštiky, divočinu, telecí, ale také rajčatová jídla nebo ementál.

Mimochodem, jméno odrůdy Merlot je odvozeno z francouzského slova „kos“(merle), který s oblibou ozobává malé bobulky z velkých hroznů Merlotu. Ty se totiž zabarvují do modra dříve nežli u ostatních odrůd.

 

1 Lidl leták – Delikatesy s francouzským šarmem, platný od pondělí 15. 6. 2020 do neděle 21. 6. 2020, strana 1. Dostupný online. URL: https://www.letakomat.cz/lidl/lidl-delikatesy-s-francouzskym-sarmem-od-pondeli-15-06-2020/.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Je skvělý čas vrhnout se na poznávání vín!