Menu
StudentMag
Studentské finance

Jaký je rozdíl mezi mzdou a platem? Zjistěte, jaká odměna na vás čeká

Redakce

Redakce

27. 6. 2013

Pro všechny studenty je důležité, jaké dveře na pracovním trhu jim studovaný obor otevírá. Některé školy připravují studenty na práci čistě ve veřejném sektoru, zatímco jiné v oblasti soukromé. Odměna za práci se však mnohdy výrazně liší.

Mzda i plat je odměna, kterou zaměstnanec dostává zpravidla v měsíčních intervalech od svého zaměstnavatele za práci, která je vykonávána na základě uzavření smlouvy o pracovním vztahu.

Je pro vás tedy v budoucím zaměstnání připravena mzda nebo platovými tarify usměrňovaný plat?

Mzda má i naturální podobu

Důležitou charakteristikou mzdy je její vyplácení v soukromém sektoru, tedy převážně ve firmách, nikoli tedy v zákonem určených institucích.

Mzda zde může nabývat dvou podob. Jednou z nich je obvyklá forma peněžitého plnění, kdy je zaměstnanci vypláceno formou hotovostních peněz. Druhou možností je takzvaná naturální mzda, kdy jde o plnění peněžité hodnoty.

V praxi to znamená, že je například zaměstnanci v zemědělství zaplaceno formou několika pytlů brambor v hodnotě, jež by odpovídala jeho peněžní odměně za práci.

Plat dle tabulek

Zatímco mzda je vyplácena v soukromém sektoru, plat je odměna za práci v institucích, kde je zaměstnavatelem stát, kraj, obec, státní fond a podobně. Výše platu se odvíjí od složitosti, odpovědnosti, namáhavosti, pracovních podmínek a dalších důležitých faktorů.

Konkrétně je ale výše platu řízena dle platového tarifu, který sleduje platové třídy a platové stupně. Pomocí těchto ukazatelů je tak výše platu závislá na charakteru vykonávané práce a délce dosažené praxe.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Jaký je rozdíl mezi mzdou a platem? Zjistěte, jaká odměna na vás čeká